Dotaz na nežádoucí účinek Parolexu..

𝘿𝙤𝙗𝙧ý 𝙙𝙚𝙣.. 𝙑𝙮𝙨𝙖𝙙𝙞𝙡𝙖 𝙟𝙨𝙚𝙢 𝙋𝙖𝙧𝙤𝙡𝙚𝙭 20𝙈𝙂.𝙠𝙙𝙮 𝙟𝙨𝙚𝙢 𝙗𝙧𝙖𝙡𝙖 𝙥á𝙧 𝙩ý𝙙𝙣ů 40𝙈𝙂.𝙯 𝙢𝙞𝙣𝙪𝙩𝙮 𝙣𝙖 𝙢𝙞𝙣𝙪𝙩𝙪 𝙨𝙚 𝙨𝙤𝙪𝙝𝙡𝙖𝙨𝙚𝙢 𝙈é𝙝𝙤 𝙋𝙨𝙮𝙘𝙝𝙞𝙖𝙩𝙧𝙖.. 𝘿𝙤𝙨𝙩𝙖𝙡𝙖 𝙟𝙨𝙚𝙢 𝙣𝙤𝙫ý 𝙡é𝙠 𝙖 𝙩𝙤 𝘼𝙨𝙚𝙣𝙩𝙧𝙖 50𝙈𝙂..𝙈𝙖𝙢 𝙥𝙤 𝙫𝙮𝙨𝙖𝙯𝙚𝙣í 𝙣𝙚žá𝙙𝙤𝙪𝙘í úč𝙞𝙣𝙚𝙠 𝙯 𝙋𝙖𝙧𝙤𝙡𝙚𝙭𝙪 𝙣𝙚𝙫𝙤𝙡𝙣𝙤𝙨𝙩, 𝙩𝙡𝙖𝙠 𝙫 𝙝𝙡𝙖𝙫ě 𝙖 𝙫 𝙤čí𝙘𝙝, 𝙚𝙡𝙚𝙠𝙩𝙧𝙞𝙘𝙠é 𝙫ý𝙗𝙤𝙟𝙚 𝙙𝙤 𝙝𝙡𝙖𝙫𝙮, ú𝙣𝙖𝙫𝙖.. 𝙅𝙨𝙚𝙢 𝙝𝙤𝙙𝙣ě 𝙥𝙤𝙙𝙧áž𝙙ě𝙣á.. 𝙎𝙖𝙢𝙤𝙯ř𝙚𝙟𝙢ě 𝙣𝙮𝙣í ž𝙞𝙟𝙞 𝙫 𝙩𝙡𝙖𝙠𝙪 𝙤𝙝𝙡𝙚𝙙𝙣ě 𝙏𝙘𝙝á𝙣𝙖.. 𝙏𝙚𝙣 𝙋𝙖𝙧𝙤𝙡𝙚𝙭 𝙟𝙨𝙚𝙢 𝙫𝙮𝙨𝙖𝙙𝙞𝙡𝙖 𝙥ř𝙚𝙙 𝙩ý𝙙𝙣𝙚𝙢 𝙖 𝙩𝙮 𝙨𝙩𝙖𝙫𝙮 𝙨𝙚 𝙯𝙖č𝙖𝙡𝙮 𝙥𝙧𝙤𝙟𝙚𝙫𝙤𝙫𝙖𝙩 𝙙𝙣𝙚 14.06.2020..𝙋𝙤𝙘𝙞𝙩𝙖𝙢, ž𝙚 𝙩𝙮𝙩𝙤 𝙨𝙩𝙖𝙫𝙮 𝙗𝙪𝙙𝙪 𝙢í𝙩 𝙟𝙚š𝙩ě 𝙘𝙘𝙖. 14𝙙𝙣𝙞, 𝙖𝙡𝙚 𝙢á𝙢 2𝙎𝙮𝙣𝙮 𝙤 𝙠𝙩𝙚𝙧é 𝙨𝙚 𝙢𝙪𝙨í𝙢 𝙨𝙩𝙖𝙧𝙖𝙩.. 𝙋𝙧𝙤𝙩𝙤 𝙨𝙚 𝙘𝙝𝙘𝙞 𝙤𝙥𝙩𝙖𝙩 𝙠𝙧𝙤𝙢 č𝙚𝙠á𝙣í 𝙘𝙤 𝙈𝙞 𝙙𝙖𝙡 𝙢ůž𝙚 𝙥𝙤𝙢𝙤𝙘𝙞 𝙩𝙮𝙩𝙤 𝙨𝙩𝙖𝙫𝙮 𝙫𝙮𝙙𝙧ž𝙚𝙩 𝙖 𝙯𝙫𝙡á𝙙𝙣𝙤𝙪𝙩.. 𝘿ě𝙠𝙪𝙟𝙞 𝙯𝙖 𝙗𝙧𝙯𝙠𝙤𝙪 𝙤𝙙𝙥𝙤𝙫ěď..𝙎 𝙥𝙤𝙯𝙙𝙧𝙖𝙫𝙚𝙢 𝙏.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, příliš se v tom neorientuji. Parolex vám byl zaměněn za Asentru a příznaky, které popisujete jako nežádoucí účinky Parolexu se objevily až po této změně. Parolex (paroxetin) a Asentra (sertralin) patří do skupiny antidepresiv SSRI, jejichž mechanismus účinku je podobný, nikoli ale úplně shodný, takže se může stát, že jednu látku pacient snáší hůře než jinou. To je třeba probrat s Vaším psychiatrem, včetně toho, zda by nebylo možné tyto stavy dočasně potlačit některým sedativem.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Vysazování léků je na jednu stranu dobré v tom, že se zdá, že je Váš stav natolik dobrý, že už léky nejsou potřeba. Na druhou stranu si myslím, že by jejich dávkování mělo být snižováno postupně. Na každou změnu léků jsem reagovala přecitlivěle, a to i přesto, že změny byly postupné. Jedna kombinace léků se postupně snižovala a druhá zároveň navyšovala. Doporučovala bych Vám popovídat si o svých potížích s lékařem. Také jsem zažívala stavy, kdy jsem musela pečovat o malé děti, a přitom mi bylo zle. Bylo to velmi těžké období. Doufám, že Vám bude lépe a lépe!


Zpět na seznam