dotaz - změna medikace

Dobrý den, je mi 57 let, za poslední tři roky jsem cíleně pod lékařským dozorem zhubla 44 kg. Před sedmi měsíci jsem se propadla do úzkostné deprese, lékař mi nasadil neurol a citalec, citalec byl špatně tolerován, proto postupně změněn na zoloft, neurol postupně vysazen bez potíží. Denně dvě hodiny cvičím a plavu, zdravě jím, ale s užíváním zoloftu se moje váha zastavila na 83 kg a nic nepomáhá. Dále beru Tezeo 80 /0,25 denně, rosucard a apo-alopurinol/. Laboratorní výsledky mám výborné - cukr 4,8, glykovaný hemoglobin 38. Chtěla jsem buď zoloft postupně vysazovat, nebo nahradit jiným přípravkem, po kterém se netloustne, neboť pořád jsem ještě v pásmu obezity, jsem diabetik na dietě, a tímto způsobem chci udržet diabetes v rozumné normě. Změnu medikace lékař chce nechat na psychiatrovi, ale marně jsem obvolávala psychiatrické ambulance, všude plný stav. Můj psychický stav se natolik zlepšil, že bych se ráda AD postupně zbavila. Díky za Váš čas. A.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud je přibývání na váze spojené s užíváním antidepresiva, lze zvážit záměnu za antidepresivum z jiné skupiny. Zoloft patří, stejně jako předchozí Citalec, k serotogenním antidepresivům. Po nich může k nárůstu hmotnosti dojít, i když to většinou nebývá tak dramatické. Je možné zvážit antidepresiva z jiné skupiny, která na přibývání nemají podstatný vliv. Stejně je možné zvážit i postupné vysazení, nicméně antidepresiva je vhodné užívat ještě několik měsíců poté, co příznaky deprese či úzkosti zcela ustoupí. K tomu je ale třeba asistence odborníka, po internetu se ikonkrétní postupy doporučovat nedají. Můžete bu´d vyčkat na vzdálenější termín, popřípadě se obrátit na Vaši zdravotní pojišťovnu, která má dostupnou síť ambulantní péče zajišťovat. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle toho, co píšete, soudím, že jste dobře informovaná a přistupujete ke svému zdraví zodpovědně. Slyšela jsem už vícekrát, že se u někoho při hubnutí se dostavily nějaké obtíže psychického rázu. Tím chci jen říci, že ten lékařský dozor považuji za moudré rozhodnutí, prostě je to pro organismus náročné. S těmi léky je to opravdu otázka na lékaře. Pokud se vám ho nedaří sehnat v místě bydliště, zkuste to i ve větší vzdálenosti, nevzdávejte to, i když to není ideální. Posílám ještě odkaz na následující stránku, snad Vám bude k užitku. http://www.ceskapsychiatrie. cz/index.php/sekce-pro- uzivatele-pece/88-uzivatele/ informace-pro-uzivatele/403- seznam Nebo existuje ještě databáze psychiatrů, kde je možné vyhledat lékaře i podle místa působnosti. http://www3.pcp.lf3.cuni.cz/psyweb/ Držím vám pěsti.


Zpět na seznam