dotyky vlastních rukou a deprivace

Dobrý den,čím jsem starší tím více mi vadí když se dotknu rukama,hlavně když jdu spát tak se nesmí dotýkat. Jsem trans muž a zažil jsem pár nepěkných věcí i vztahů. Ani dětství nebylo moc veselé. Nevím jestli to je normální. Jediný koho teď dlouhodobě snesu u sebe je můj medvídek,někdy si říkám že bych nejradši zmizel,protože jsem byl pro rodiče zklamání a ikdyž mám práci 6 dni v týdnu a k tomu brigádu pořad si připadám neschopně a že toho nedělám dost a zároveň bych nejradši se schoulil a poslal všechny lidi do háje. A i s jídlem mám problém,připadám si tak neschopně,občas piju a občas se sebepoškozuji. Připadám si v pasti a nevím co mám dělat
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kořeny Vašich potíží mohou souviset s traumaty, která jste v životě prožil a která mohla zásadně ovlivnit Vaše sebepojetí, tedy hluboce zakořeněný vztah, který jste si vypěstoval sám k sobě. V tom může být původ Vašich potíží. To je téma pro psychologickou léčbu, tedy psychoterapii, doporučuji Vám, abyste si terapeuta našel.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, po své mnohaleté zkušenosti s úzkostně depresivní poruchou si myslím, že víc než těžké životní krize je důležité to, jaký k nim dokážeme zaujmout postoj. Což samozřejmě nejde samo, snadno a rychle. Pro mě byla velikou pomocí delší pravidelná psychoterapie. Mohla jsem si v ní ujasnit a pochopit svou minulost i to, jak mě stále ovlivňuje. A co bylo ještě důležitější, některé věci přehodnotit, s jinými se smířit a hlavně se k mnoha věcem v životě začít jinak stavět, začít si víc vážit sama sebe, být k sobě laskavější, ale taky mít větší sebeúctu a důvěru ve své schopnosti. Tak jsem postupně začala svět jinak vnímat a méně podléhat úzkosti i strachu z budoucnosti. Možná by i vám pomohlo prozkoumat, z čeho vaše potíže vznikly, a hlavně odebrat neblahým zážitkům jejich sílu působit až do přítomnosti. Moc vám přeji, ať se to podaří a cítíte se lépe.


Zpět na seznam