Duloxetín a metformín

Dobrý deň, mám diagnostikovanú schizoafektívnu poruchu depresívny typ. Beriem ráno Abilify 25 mg, Haloperidol 1,5 mg a večer Haloperidol 1,5 mg a Kventiax 100 mg. Chcem sa opýtať či by pre mňa bolo vhodné antidepresívum ako Cymbalta alebo Dulsevia, keďže mávam úzkosti a depresiu. Chcem sa tiež opýtať či sa z týchto antidepresív chudne ? Keďže mám nadváhu(pribrala som za 7 rokov 30 kg) môže psychiater predpisovať aj metformin ? Vopred ďakujem za odpoveď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z pouhé diagnózy nelze jednoduše určit, které z antidepresiv je pro Vás vhodné. Duloxetin je sice antidepresivum, ale pokud vím, tak ČR je registrován pro léčbu neuropatických bolestí a předepisují jej především neurologové. Já s ním u pacientů s depresí zkušenost nemám, nicméně jde o antidepresivum s tzv. duálním účinkem, které je účinné. Toto je třeba probrat s Vaším psychiatrem, žijete-li na Slovensku, tak tam pokud vím, je registrován i pro léčbu deprese. Indikace k podávání metforminu je léčba diabetu II. typu. Indikovat by ji měl diiabetolog, internista, popř. praktický lékař.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, omlouvám se, ale nemám dostatečnou odbornost ani zkušenost k tomu, abych Vám mohla kompetentně odpovědět na Vaši otázku. Léky, které užíváte, nebo o kterých uvažujete (cymbalta, dulsevia, metformin) neznám. Obecně pouze vím, že psychiatrické léky působí individuálně a že ty, které někomu prospívají, mohou jiným způsobit trable ve formě nepříjemných vedlejších účinků a někdy i vůbec nezabírat. Myslím, že by bylo nejlepší probrat Vaše otázky s ošetřujícím psychiatrem. Je dobré se na setkání připravit (napsat si třeba poznámky), nebát se otevřenosti a případně i důraznosti. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam