Duševní zdraví

Dobrý den, chtěl bych se Vás prosim zeptat co by mi pomohlo v životě k lepší duševní vyrovnanosti a zdraví. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přijde mi to skoro jako volání po univerzálním receptu na šťastnější život. Ten bych také rád znal, ale myslím si, že bohužel takovýto jednoduchý návod neexistuje, respektive každý si musí najít svou vlastní cestu. Většinou je třeba pátrat po tom, co mi duševní vyrovnanost a zdraví narušuje a začít tam. K tomu Vám může dopomoci psychoterapie, viz též doporučení naší milé peer poradkyně.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, pokusím se poradit, ačkoli je váš dotaz dost stručný a nekonkrétní. Mně osobně k lepší vyrovnanosti kdysi velmi pomohla kniha dr. Praška Asertivitou proti stresu a existuje mnoho dalších knih, které mohou pomoci k lepší životní spokojenost zvláště těm, kdo jsme měli problémy s nedostatečnou sebeúctou a sebedůvěrou, případně podléhali příliš nárokům dnešní doby a tlaku na výkon. Každý hledáme z široké nabídky to, co funguje právě nám; každý jsme jiný. Já sama jsem pravidelnou psychoterapii nechala až na dobu po totálním úzkostně-depresivním kolapsu. Ale zpětně vidím, že kdybych měla někoho, s kým jsem už před tím mohla pracovat na posílení zdravé sebeúcty, na ujasnění si, co ve svém životě chci a co ne, na uvědomění si toho, že některé věci dělám podle naučených vzorců, které mi vlastně vůbec nesvědčí - pak jsem mohla ke spokojenosti dojít dřív a bez krize. Pravidla psychohygieny (odpočinek, spánek, ale také vědomé zacházení s emocemi) asi teoreticky můžete znát; někdy je ale těžké bez pomoci odborníka zahlédnout skutečně sám sebe. Myslím, že psychoterapie je dobrá i tam, kde ještě nehrozí porucha duševního zdraví, ale jen se potřebujeme posunout právě k větší spokojenosti. Ji a dobrou literaturu vám ze své zkusenosti mohu vřele doporučit. Hodně štěstí.


Zpět na seznam