důsledky vysazení antidepresiv

Dobrý večer, jsem léčená alkoholička. Před 4 lety mi na konci 5ti týdenní léčby pan doktor nasadil antidepresiva, i když jsem je nechtěla. Jsem taková hodná holka, která neumí říci ne, takže jsem je brala něco přes 4 roky. Léky na poslední recept nejdřív nikde neměli a pak jsem recept nechala propadnout. Takže: antidepresiva už neberu 5 týdnů, je mi dobře, zase mi to myslí, dokážu se soustředit a paměť jakoby požila elixír mládí. ALE doktorky straší, že se mi může stát něco špatného. Poraďte prosím. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u lidí závislých na alkoholu se někdy antidepresiva nasazují, zejména tehdy, usoudí-li lékař, že alkoholem člověk kompenzoval své úzkostné či depresivní stavy. Nicméně důležité je pak s lékařem či terapeutem hovořit, jak s léky dál, může se stát, že při dlouhodobé abstinenci již nejsou zapotřebí. Toto nejsem ve Vašem případě schopen posoudit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nejsem lékař, ale pokusím se vám odpovědět z pozice peer poradce a ze své vlastní zkušenosti. Já sama také užívám antidepresiva už asi 8 let. A nad jejich vysazením či nutností brát je trvale často přemýšlím. Myslím, že ani mezi lékaři na to nejsou názory jednotné. Vysazení antidepresiv by se rozhodně nemělo dělat ze dne na den. Je doporučeno pozvolna snižovat dávku. Tuto fázi však už máte za sebou a zdá se, že jste ji zvládla velmi dobře. Myslím si, že není na místě "strašení", ale spíše doporučení k opatrnosti. Vy sama nejlépe víte, jak se cítíte a pokud vám bude dobře, třeba se už užívání těchto léků trvale vyhnete. Pokud by se však vyskytly nějaké potíže a následovaly by u vás depresivní projevy, bylo by asi na místě se poradit o případném opětovném nasazení léků. Dnešní antidepresiva jsou v malých udržovacích dávkách poměrně šetrná. Vždy se vše odvíjí od vašeho životního pocitu a schopnosti běžně fungovat. Přeji vám hodně zdraví a psychické pohody.


Zpět na seznam