Dysociální porucha?

Dobrý den,pane doktore... Má sestra před časem vlivem dlouhodobého stresu ,začala trpět Úzkostně-depresivní poruchou.Začala se medikamentozně léčit u psychiatra.A vše bylo na dobré cestě.Po nějaké době se u ní začaly projevovat divné příznaky.Zničeho nic začala šišlat a žvatlat jako malé dítě,brečet a říkat zcela nesmyslné věci.Nebo za ní přijela kolegyně z práce,ona ji nepoznala a opět to bylo dorovázeno nesmyslnými řečmi.Nic z toho si nikdy nepamatovala.Do toho se ji při plném vědomí začala křivit a tuhnout pusa,měla tendence vyplazovat jazyk či pokřikovat.Její psychiatrička ji doporučila(neb nevěděla co by to mohlo být)léčbu v psychiatrickém zařízení,kam sestra nastoupila.Po dvou týdnech ji bylo řečeno že trpí Dysociální poruchou-což se mi nezdá, vzhledem k tomu co jsem se o této poruše dočetla.Chtěla bych znát názor dborníka,přesto že vím,že takto na dálku je to asi těžké.Ale i tak předem děkuji..L
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, spíše mě napadá, jestli se trochu nemýlíte v pojmech. Existuje tzv. disociační porucha (nikoli disociální), která spadá do okruhu neurotických poruch a spočívá v tom, že u pacienta se nápadně projevuje nesoulad mezi jeho projevy a chováním na straně jedné a vůlí a prožíváním na straně druhé. Slovo "disociační" zde znamená něco jako "rozpojení". To, co popisujete u své sestry mi to připomíná. Naproti tomu disociální (nebo také asociální) porucha patří mezi poruchy osobnosti, konkrétně tento typ se projevuje absencí pocitů viny a empatie, jednáním výhradně ve směru vlastního prospěchu, agresivitou, bezohledností apod. Pojem "disociální", či srozumitelnější "asociální", tady znamená absenci sociálního cítění. Jde o dva úplně odlišné okruhy problémů.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, já mám také zkušenost s úzkostně-depresivní poruchou, ale podobné příznaky jsem neměla, proto se necítím kompetentní k vašemu dotazu vyjádřit. Občas se podobné příznaky (jako tuhnutí, nekontrolovatelné vyplazování jazyka) přičítají i některým lékům, ale odpověď na tento dotaz opravdu přenechám na našeho pana doktora. Přeji vaší sestře hodně štěstí a ať je brzy lépe.


Zpět na seznam