Dystymie

Dobrý den, byla mi diagnostikována dystymie s depresivnimi fázemi. Dnes jsem začala brat Cipralex s tím, že zatím je léčba na půl rok+. Rada bych znala odpověď na otázku, ačkoli mám nemoc geneticky a je tato nemoc považována za chronickou, tudíž jako celoživotní handicap, zdali je možné se z nemoci vyléčit nějakým způsobem tak, aby se člověk cítil po zbytek života dobře a to i bez léků. Zatím se mi nepodařilo nikde najít nikoho, kdo by se v podstatě "vyléčil", a tento fakt ke pro mě bohužel to, co mi momentálně jako jediné způsobuje velkou úzkost. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte pravdu v tom, že periodické deprese, které nasedají na dystymii, často reagují na antidepresiva jen částečně a pacienti často hlásí něco jako "dá se to přežít, ale dobré to není". Je možné zkusit kombinaci, popřípadě některá z nových antidepresiv, nadějně vypadá léčba psychedeliky, která je nyní spíš ve fázi experimentu, zabývají se tím asi nejvíce v Národním ústavu pro duševní zdraví (NÚDZ).
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nejsem psychiatr a proto si netroufám vyjádřit se k tomu, zda se lze z dané nemoci "vyléčit". Jako peer konzultant však věřím, že z každé duševní poruchy se lze "zotavit". To znamená, že lze žít hodnotný, smysluplný a přínosný život navzdory tomu, že některé projevy onemocnění mohou přetrvávat. Rozhodujícím faktorem je zde kvalita života. Člověk může mít doživotně stanovenou diagnózu, chodit na pravidelné kontroly, užívat medikaci nebo třeba docházet na terapii - není vyléčený, ale i tak se mu může žít poměrně dobře, může mít svou rodinu, práci, koníčky a přátele jako každý jiný. Jedna stránka věci je boj se samotnou nemocí. Druhá stránka je zaměřit se na to zdravé ve vás, co vám dělá radost, co si přejete, jaké jsou vaše nadání a silné stránky - a to posilovat. Přeji vám tedy brzké a co nejlepší možné zotavení.


Zpět na seznam