ECT a ztráta JA

Dobrý den. Před měsícem jsem mala 6 ECT pro těžkou depresi. Užívam Dulsevii 60mg, Lucetam. V době bezprostředně po ECT jsem měla energizující náladu. Teď po měsici prožívám jak automat, bez emocí, pociťuji totální vnitřní prázdnotu. Jakobych neměla vlastní JA. Nemám představu co dál, zhoršilo se sebevědomí. Co se vlastně děje? Co s tím ? Je mi 47 let. Děkuji, Dana
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejčastějším následkem ECT bývají přechodné poruchy paměti, které se s čím dál pokročilejší aplikací této metody minimalizují. To, co popisujete, působí spíš jako návrat deprese, třeba v jiné formě, než ji znáte. Doporučuji to podrobně konzultovat s Vaším psychiatrem.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Já nemám vlastní zkušenost s elektrokonvulzivní léčbou, Ale jedna moje klientka tuto léčbu podstoupila. Chválila si "restart" svého prožívání. Je pravdou , že má ECT také vedlejší nežádoucí účinky. Jako např. krátkodobá ztráta paměti, a "zmatek ". To by se však po nějáké době mělo zlepšit. Nevím jestli je to i Váš případ. Vše bych, být já na Vašem místě, konzultovala se svým psychiatrem. Pokud máte pocit, že je Vaše prožívání odlišné od dřívější depresivní nálady, věnovala bych také pozornost hormonálním změnám, které vzhledem k Vašemu věku, mohou pozvolna přicházet do vašeho života a obrátila se o radu a potřebné informace opět na odborníka. Hodně štěstí.


Zpět na seznam