Elicea deprese úzkost zhoršení 1

Dobrý den, před cca 40 dny jsem poprvé zažila zvláštní stavy úzkosti/deprese. Nic pro mě najednou nemělo smysl, vše mě přestalo bavit, neměla jsem chuť k jídlu a neustále měla strach, jen jsem ležela v posteli, spala nebo brečela a moc zhubla. Nakonec jsem se dostala do kruhu strachu ze strachu že mi něco opravdu je. Nikdy předtím jsem nic podobného nezažila. Mám skvělého přítele, rodinu, dodělávám VŠ, byla jsem akční, plná elánu a nápadů, sportovala, měla ráda jídlo, pomáhala hodně druhým lidem no nic mi nechybělo a najednou toto. Přes velký strach jsem vyhledala krizovou odbornou pomoc, ale tam mi dali pouze kontakty k objednání se k odborníkům. Vyzkoušela jsem CBD olej ale ten mi stavy jen zhoršoval. Obviňovala jsem sama sebe a snažila najít příčinu, bolest prožít a tělo pochopit, bohužel nenašla. Rána byla nejhorší, večer se mi okolo 19 hodiny ulevovalo, jak kdyby mi nic nebylo a ja chodila spát s nadějí, že další den už bude lépe. Po 14 dnech tyto stavy z ničeho nic odezněly, zřejmě pomohl pobyt na lyžích venku. Najednou jsem byla zase jako dříve, nic mi nebylo jen jsem se začala budit okolo 5 hodiny ráno i když jsem byla zvyklá vyspávat. Brala jsem mezitím homeopatika a čínské kapky. Po těchto skvělých 14 dnech se ale ze dne na den vrátily ty stejné stavy ve stejnou dobu jako předtím, ke konci menstruačního cyklu. Navštívila jsem psychiatrii neboť paní doktorce odpadl pacient. Napsala mi Elicea 5mg. První tyden pouze půlku, tedy 2,5 mg ráno. Pokračování 2.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, důvod, proč má poradna omezený počet znaků je ten, že kapacita není bezbřehá. Takže stručně: 1/ Antidepresiva mohou na přechodnou dobu, zejména u úzkostných lidí, stav zhoršit. Lékař by o tom měl pacienta informovat. 2/ U depresí a úzkostných depresí je stav poránu horší. Člověk se budí bez důvodu vstát. Pokud je toho schopen, vstát by měl, protože režim má na psychiku pozitivní vliv. 3/ Potravinové doplňky, krůzné kapky, bylinky a alternativní přípravky většinou u rozvinuté úzkostné deprese nepomáhají. 4/ Psychoterapie není od toho, aby se pacientovi udělalo hned dobře, naopak často si musí při ní leccos nódtrpět. Pláč je normální. Důležité je přijít na zdroje stavů nepohody, je to ale běh na delší trať.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Velice jste se rozepsala, což chápu, že nad tím hodně přemýšlíte a snažíte se najít cestu. Vnímám, že obtíže, které popisujete už znesnadňují Vaše denní fungování. Takže je na místě to i odborně řešit. Eliceu užívám také, takže to trochu znám, ale samozřejmě nikdy nelze úplně srovnávat dva případy. Pamatuji si na svou první návštěvu psychiatra. Taktéž mi napsal AD a za 14 dní jsem měla přijít na kontrolu. A během těch 14 dní se mi naprosto rozjela psychóza. Takže praxe, že AD někdy mají na začátku opačnou účinnost, je známá. A často trvá dlouho, než začnou skutečně správně fungovat. Důležité je, mít důvěru ke svému lékaři. A to se týká i toho Neurolu. Věřím, že je tu možnost, že se příznaky uklidní a Vy budete moci zase svobodně žít. Rozhodně nic není ztraceno. A Vy se snažíte situaci řešit, jste pečlivá. To vše Vám může pomoci. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam