Emočně nestabilní porucha?

Dobrý den, moje macecha je od těhotenství hodně nestabilní. Před povedeným těhotenstvím měla několik potratů, ale teď už má bratr rok. Jde o to, že má návaly agrese, kdy dítěti nadává všema sprostýma slovama a nechce aby se kolem ni motal. Te samý den je schopná ho hladit a pusinkovat. Její agresi bych popsala jako extrémně vzteklé dítě, kdy vidíte každý sval zatlý. Není to jen na dítě, během těhotenství probodávala nožem dveře, hodně křičí. Není schopná po sobě nic uklidit, z toho ji ale popadne amok a začne se vším házet, protože “všude je bordel”. Všichni jsou neschopní a na práci ostatních je přehnaně pečlivá a vše musí být dokonalé. U psychologa jednou byla ale nazvala ho idiotem, protože ji vůbec nechápal. Je na lidi drzá, sprostá, přechází všechny hranice i vůči nadřízeným. Nevím si s ní rady a nechci aby v tomhle můj bratr vyrůstal. Prosím, co to může být za poruchu a co můžu dělat? Je jí 43 let.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, diagnostikovat po internetu opravdu nelze. Lidé s emočně nestabilní poruchou mají velmi problematický vztah sami k sobě, často sami sebe nenávidí. Explozivitu a změny nálad mohou vykazovat i lidé s jinými osobnostními rysy, např. histrionskými (starší název hysterickými), narcistními a jinými, navíc není jasné říci, zda Vaše nevlastní matka nemá nějaký problém, který ji trápí a se kterým se nesvěřuje. Nepíšete, co na to otec, jaká je jeho role. PROBLÉM MŮŽETE BTAKÉ DETAILNĚJI PROBRAT NA NĚKTERÉ Z LINEK DŮVĚRY ČI NA LINCE BEZPEČÍ.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vaše rodinná situace je velmi složitá a zřejmě z ní není snadné východisko. Nestabilita matky má samozřejmě na dítě velký vliv a tak chápu, že máte o malého brášku obavu. Předpokládám, že "macecha" si své chování neuvědomuje a nemá zájem nic řešit. Neuvádíte, kolik je vám let, ale napadá mne, zda jsou v blízké rodině ještě nějací další dospělí, kteří by situaci mohli ovlivnit a s "macechou" si promluvit? Kupříkladu otec dítěte, nebo kdokoli další, ke komu máte důvěru. Přála bych vám, aby jste s někým blízkým o svých pocitech mohla otevřeně mluvit a nebyla na to sama. Pro brášku asi můžete nejvíc udělat tím, že s ním budete trávit čas, hrát si s ním a projevovat mu svou sourozeneckou lásku. Přeji hodně sil a pokud možno hodně klidu v rodině.


Zpět na seznam