Erekce po AD

Dobrý den,měl bych dotaz ohledně vlivu antidepresiv na kvalitu erekce. Byl jsem hospitalizován necelý měsíc v Bohnicích. Na úvod jsem bral 7 dnů benzodiazepan Rivotril, pak vysazen a k tomu Sertralin. Sertralin jsem po návratu vysadil ze dne na den. Ano, vím, že se to nemá. Celkově jsem ho bral 35 dnů. Dávkování bylo jednou denně 50 mg. Nyní je to 28 dnů od vysazení. Nicméně mě trápí porucha erekce. Není to úplná impotence, ale penis nejde samovolně postavit bez mechanické stimulace. Také mi přijde, že docela rychle vadne bez mechanické stimulace. Pokud trvá mechanická stimulace déle vypadá vše zdánlivě v pořádku. Během hospitalizace jsem byl částečně mimo, ale nepřišlo mi, že bych měl problém s erekcí. Poprvé jsem to zaregistroval asi tři dny po vysazení léku. Od té doby mám pocit mírného zlepšení, ale problémy přetrvávají. Kamarád s bohatými zkušenostmi s léky mi říkal „Chlor a Bróm obsažený ve většině antidepresiv ničí houbovitá topořivá tělíska v penisu a je to často nevratné.“ Beru to sice s rezervou, ale i tak mám docela značný strach, aby těch 35 dnů na tomto léku doživotně nevymazalo můj sexuální život. Je mi 42 let, nikdy jsem podobné problémy neměl, byl jsem zvyklý fungovat takřka jako stroj. S partnerkami opakovaný sex, okamžitá erekce na obrazové vjemy...masturbace bez problémů třikrát denně (možná to je moc, snažil jsem se mírnit). Masturbuji i teď a mám novou partnerku, velice tolerantní a nějak spolu spíme, ale k běžnému stavu to má daleko. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresivum, které uvádíte (sertralin), může způsobovat sexuální dysfunkce, nikoli však proto, že by v něm byl obsažen chlor a brom, je to na centrální úrovni. To může trvat i delší čas po vysazení. Může se to týkat jak poruchy erekce,m tak libida, tedy "chuti na sex" a schopnosti se vzrušit. Vzrušivost, především ta, která se odehrává hlavně za pomoci fantazijních představ, mohou ovlivňovat i jiné faktory (věk, psychika apod.). Asi by stálo za to to probrat s Vaším psychiatrem, popřípadě se sexuologem.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Jako žena nedokáži poradit konkrétně, ale nejdříve bych se obrátila na svého psychiatra, příp. sexuologa. Pokud budete chtít získat další informace, můžete hledat zde: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam