Escitalopram a iné lieky

Dobrý deň pán doktor píšem Vám lebo sa chcem opýtať ohľadne escitalopramu a jeho pôsobenia s inými liekmi. Užívam Lamotrigin, chlorprotixen, anafranil a escitalopram. V minulosti som tento liek znášala dobre ale teraz mám pocit, že sa mi po cca 2,3 mesiacoch od užívania zhoršil stav. Zhoršili sa mi obsesie mám nepríjemné vtierave myšlienky, chcem sa opýtať či to nemôže mať súvis s užívaním iných liekov teda s tým Lamotriginom, Chlorprothixenom a anafralinom tiež užívam ešte prenesu a indap na vysoký krvný tlak. Za Vašu odpoveď ďakujem. Nika
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, toto je opravdu otázka na Vašeho lékaře. Vámi uvedená kombinace možná je, ale chtěl bych na od lékaře znát důvod, proč Vám Vašem ten který lék ordinuje. Máte dva druhy antidepresiv, stabilizátor nálady a ještě antipsychotikum, které má sedativní a zklidňující efekt, do toho stabilizátor nálady. Pak je těžké říci, co funguje a co ne. Krom toho u vtíravých myšlenek, které mají blízko k úzkostem, je vhodná také psychoterapie.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Pokud správně rozumím, tak lék escitalopram jste užívala již v minulosti, jak popisujete, ale nyní se Vám zdá, že užíváním tohoto léku se zhoršil Váš stav. Léky, které v dotazu zmiňujete, osobně neužívám a tudíž neznám jejich účinky. Poněvadž nejsem odborník na medikaci, mohu se s Vámi podělit o vlastní zkušenost. Také užívám pravidelnou medikaci k zlepšení duševního stavu a léky na zdravotní obtíže. Dokážu si představit, jak tyto starosti mohou ovlivnit kvalitu denního života. Na Vašem místě bych se nejspíš poradila s lékařem, který Vám léky předepisuje. Promluvila bych si s ním a sdělila i své pocity či změny, které na sobě pozoruji. Odborník tak může naše obavy zmírnit a my kolikrát získáme opět jistotu. Nebo nám může něco vhodného doporučit ke zlepšení našeho duševního zdraví. Někdy na sobě pozoruji, že některé příznaky cítím na sobě citlivěji než kdy jindy. Může to být ovlivněno mírou stresu, vystavení se situaci, kterou nedokážu zcela zvládat, pocity úzkosti apod. Když si uvědomím, že dochází k nějakým změnám a necítím se dobře, tak se snažím zmírnit nepříznivé okolnosti a vrátit se zase do klidu, do komfortní zóny, vnímat sama sebe v pohodě, zase začnu pečovat o sebe tak, abych se cítila lépe. Někomu pomáhá meditace, cvičení jógy, běhání, procházky atd. Samozřejmě to nejde ze dne na den, vyžaduje to čas a naši trpělivost a vytrvalost. Co mi ještě pomáhá, když se mohu někomu svěřit se svými obtížemi, ať už je to odborník na duševní zdraví (jako psychiatr, psycholog, lékař) nebo kamarádka či rodina, nezůstávám na to sama. Pak se najde i nějaké řešení a východisko z nepříjemné situace a zase bude lépe. Kromě léků docházím i na psychoterapii, kde mohu sdílet své starosti i radosti. Pomáhá mi to lépe poznat sebe a nemoc, ale i přesto mohu žít svůj život. Doufám, že jsem Vás sdílením svých zkušeností nějak mohla podpořit. Přeji hodně štěstí a zdraví. Držím palce, ať se Vám daří.


Zpět na seznam