Extrémní únava: narkolepsie x psychika x lenost?

Vážený pane doktore, moc Vás prosím o radu. Od dětství mám problémy se spánkem (střídání nespavosti a nadměrné spavosti). V poslední době jsem pořád příšerně unavená. Spím třeba celý den, nebo minimálně 15 hodin a stejně nejsem odpočinutá. Někdo mi říká, že jsem přespalá, ale když spím méně, je mi ještě hůře. Chodím do práce na zkrácený úvazek a 2krát jsem tam usnula. Kolikrát je mi z únavy tak špatně, že bych si ustala i na chodníku, v parku... Doma mi nadávají, že jsem líná a utíkám před světem. Jenomže já bych tak ráda byla činorodá a něco dělala, jenomže ta únava mě ničí. Léčím se na psychiatrii asi 9 let, léky nové nemám. Čím myslíte, že to může být? Já se obávám narkolepsie, protože z ničeho nic musím ulehnout, jinak to nevydržím. Pokud je to jen lenost, tak mě to trápí snad ještě více, protože vůbec nevím, co s tím. Jediné, co dokáži kromě práce, kde usínám, je cvičit, chodím 5krát týdně. Sice mě to baví, ale nedodává energii a za půl roku cvičení jsem ještě přibrala. Na psychoterapii chodím, jen tento týden jsem ji kvůli nutkavému spánku musela zrušit. Děkuji Vám moc za jakoukoliv radu, já totiž tolik potřebuji spát, že mě napadá to ukončit...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rozhodně bych Vaše potíže nepřipisoval lenosti. Zda jde o některý typ hypersomnie (nadměrná denní spavost) nebo narkolepsii nelze takto určovat, ale pomoci by Vám mohl neurolog, který se na poruchy spánku specializuje a navrhne potřebná vyšetření, existují i centra pro léčbu poruch spánku. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s vámi popsanými stavy nemám osobní zkušenost, ale podle mých zkušeností s psychiatrem i psychoterapeutem bych určitě čekala, že když jim vaše potíže popíšete, doberete se nějakého vysvětlení možných příčin a také možností řešení. Rozhodně nemám dojem, že by potíže ve vašem případě mohly být "z lenosti", píšete, že pracujete a také hodně cvičíte a že vám na nápravě záleží. Někdy je těžké, když si ani naši nebližší neumí představit, jak nám je, že? Nepíšete, jestli jste tyto stavy řešila s vaším lékařem a terapeutem a co vám k nim doporučili. Na dálku je těžko odhadovat, zda by mohlo jít o únavový syndrom nebo depresi nebo něco úplně jiného, ale rozhodně bych vás chtěla podpořit, abyste pomoc hledala i u těch, kdo vás už znají - a pokud máte jakékoli důvody, proč se toho obáváte nebo proč jste se s nimi nedobrala uspokojivého řešení, pak možná zkusila další osobní konzultace jinde. Moc vám držím palce.


Zpět na seznam