Fóbie a enkopreza

Dobrý den, 14ti letý syn trpí několik let enkoprézou, vždy to na nějakou dobu odeznělo, ale zase se vrátilo. V poslední době má problémy každý den a velmi ho to omezuje. K tomu se přidaly fóbie z hmyzu, bojí se vycházet, musí se hodně přemáhat, stále kontroluje prostředí kolem sebe, v noci špatně usíná. Museli jsme čekat tři měsíce na terapii u psychologa - začíná v září. Můj dotaz zní - Je vhodné kombinovat práci psychologa s psychiatrem? Mám pocit, že psycholog stačit nebude, potíže se stále zhoršují. Nerada bych ovšem přistoupila k medikaci, pokud by to nebylo nutné. Děkuji za Váš názor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kombinace psychologické a psychiatrické péče se běžně používá, u těžkých obsesí či fobií je to nejefektivnější léčba. Proberte to s psychologem, u kterého nastupuje Váš syn terapii, dobrý psycholog pozná, kdy je vhodná i psychiatrická péče. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám také zkušenost s úzkostí a podle té bych vám doporučila začít pravidelnou psychoterapií (ideálně 1 x týdně) a případně, pokud by příznaky byly velmi nesnesitelné, přidat i léčbu léky od psychiatra. Mně osobně terapie pomohla z dlouhodobého hlediska odstranit příčinu mé úzkosti, ale výsledky se při ní samozřejmě dostaví až po delší době. Proto je asi vhodné obě léčby, medikační a terapeutickou, kombinovat. Změnu v myšlení a prožívání, která je ke snížení úzkosti nutná, léky samy o sobě samozřejmě nemohou dodat - alespoň u mě to tak bylo. Držím palce, ať úzkost společně zvládnete a synovi je lépe.


Zpět na seznam