Generalizovana uzkostna porucha

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom mojich problémov s panickou poruchou, trpím nou uz okolo 10 rokov, užívala som venlsfacin, cymbaltu, paretin, ten asi 8 rokov a k nemu rivotril zmenila som lekárku, lebo moja spolužiačka je lekárka na psychiatrii, tak som sa zverila do jej rúk, predpísala mi kvetiapin, alventu 75 mg, kvetiapin uzivam na nic 300 mg a rano a na obed polovicu z 50 mg, potim neurol 1 mg 3 krat denne, betamaks 2 krat denne po 50 mf 100 mg na boc, depakine pil a pol rano a vecer, zda sa mi, ze som hlavne rano príliš otapena, ako nadrogovana, ojoko 10 00 to pomsly prechádza, lekarka ma nechce dat do nemocnice, ze to zvládneme aj ambulantne, lebo maju otvorené len to najhoršie oddelenie, myslite, ze je liečba adekvátna? Chodim aj ns terapiu, dakujem
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na úzkostnou poruchu užíváte celkem 5 léků z nichž minimálně dva mohou způsobovat útlum (quetiapin a Neurol). Neurol, který užíváte v dávce 3mg denně, může zapříčinit vznik návyku. U Vás se na něj zřejmě vytvořila tolerance, člověk, který na něj není zvyklý by po 3mg denně asi většinu času prospal. Jelikož Vás jakoi pacientku neznám, nemohu posuzovat, nakolik je Vaše léčba adekvátní. Já sám mám tu zkušenost, že pro psychiatrii nebývá až na výjimky vhodné, když lékař léčí své kamarády, protože to narušuje terapeutický vztah lékař-pacient. Zvlášť pak tehdy, kdy jde o komplikovanější problém.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce sdílím s tazateli svou vlastní zkušenost s psychickými obtížemi. Nejsem tedy povolaná k tomu, abych se vyjadřovala k vaší medikaci. Ze zkušenosti z rozhovorů s klienty vím, že někdy bývá příliš mnoho léků užívaných najednou spíše k neprospěchu. Věřím však, že vaše ambulantní lékařka každý lék pečlivě zvažuje. Já sama mám také letité zkušenosti s úzkostnými obtížemi a panickými stavy. Antidepresiva mi pomohly se nadechnout a alespoň trochu se stabilizovat. Nejvíce mi však pomohla dlouhodobá intenzivní psychoterapie. Úzkost je hodně o "hlavě", o tom, jaký vztah máme s kobě samému a ke světu kolem. V terapii si lze zpracovat ty nejhlubší strachy a obavy, což může přinést velkou úlevu. Přeji vám hodně sil a radosti ze života.


Zpět na seznam