Glioblastoma / elontril

Dobrý den, pane doktore. Ráda bych se informovala o užití léků Elontril. Lékař mi jej předepsal, nicméně jsem četla v přívalovém letáku, že se nemá brát, pokud má pacient nádor mozku. Já nádor mozku nemám, nicméně máme již dva případy Glioblastomu v rodině. Ráda bych se tedy zeptala, proč se toto nesmí brát, pokud člověk trpí mozkovým nádorem? Je to tak, že by vyvolal negativní reakce až když člověk nádor má a nějak to souvisí s epilepsii? Anebo mi naopak ještě může zvýšit pravděpodobnost onemocnění Glioblastomem, případně jiným mozkovým nádorem?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že to je z důvodu, že bupropion (Elontril) u predisponovaných osob zvyšuje riziko vzniku epileptického záchvatu. Již existující nádor na mozku, ať již zhoubný či nikoli toto riziko zvyšuje také, protože utlačuje mozkovou tkáň. To bude důvod, proč se tento lék v takových případech nedoporučuje. O tom, že by bupropion zvyšoval pravděpodobnost vzniku mozkových nádorů nevím, ale předpokládám, že by se v takovém případě nemohl být k dispozici jako lék.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s duševním onemocněním, ale s touto problematikou ne. Odkazuji proto na odpověď výše, nebo na odpověď jiného lékaře. Úplně nejlepší bývá konzultovat účinky léků přímo s lékařem, který je píše, i když rozumím tomu, že mnohdy je to z nějakých důvodů obtížné. Ať se Vám daří co nejlépe.


Zpět na seznam