Hoarding

Dobrý den, bratr (54 let) trpí hromaděním věcí. Žije v domě, který rodiče před 15 lety darovali mně a sestře. Na domácnost nepřispívá, hektarovou zahradu a dvůr stihl během několika let zaneřádit odpadky a nepotřebnými krámy. Na naši žádost o vyklízení reaguje pouze přemísťováním krámů. Na nemoc náhled nemá, je agresivní, hrubý, uráží sestru, která v domě žije a stará se o nemohoucí matku. Jak tuto situaci řešit? Do nemovitosti jsme se sestrou investovaly během 15 let nemalé peníze, dnes se nedá ani projít po dvoře, všude jen uličky, kůlny a chlévy naplněné až po střechu. Bojíme se zdravotních a bezpečnostních rizik... Děkujeme za radu. S pozdravem VV
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, hoarding, nebo česky syndrom zaneřáděného obydlí či hromadění odpadků, je porucha, kterou si postižený neuvědomuje. Často je nutný zákrok proti jeho vůli, kdy se to bez konfliktu neobejde. Děje se tak buď přes příslušný odbor sociální péče, nebo právní cestou, často pak lze situaci vyhodnotit ve smyslu, že postižený ohrožuje sebe a okolí a může být nedobrovolně hospitalizován, tehdy se volá záchranka a policie. Jste se sestrou majitelkami domu, takže v držení si si hranic, přes které nejste ochotny překročit, o čemž se zmiňuje také peer poradkyně, máte velkou výhodu.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S vyhroceným hromaděním věcí nemám vlastní osobní zkušenost, ale už vícekrát jsem na tuto problematiku narazila se svými klienty. Je samozřejmě nesmírně těžké vyjednávat s člověkem, který na své potíže nemá náhled a nemá chuť ve svém jednání nic změnit. Přemýšlím, co bych na vašem místě dělala já a napadá mne asi to, že bych se pokusila více si držet vlastní hranice. Nevím, co by se stalo, pokud byste společné prostory se sestrou nemilosrdně vyčistily? Možná by to způsobilo u bratra silnou reakci, ale někdy se prostě situace musí vyhrotit, aby se něco pohnulo. Z jeho strany změna nejspíše nepřijde. Chápu, že chcete zachovat přijatelné vztahy a relativně poklidné soužití. Bez konfliktu se ale asi změna neobejde. Pro podporu svých rozhodnutí můžete vyhledat i nějakou psychoterapeutickou pomoc. Vždy je dobré problematické kroky s někým svobodně a otevřeně sdílet. Mně osobně terapie v těžkých životních krocích hodně pomohla. Přeji hodně sil.


Zpět na seznam