Hospitalizace, léky 1/2

Dobrý den, už se dlouhá léta léčím s bipolární poruchou. Před měsícem jsem na sobě zpozorovala varovné příznaky ( čichové a vizuální halucinace, velká únava, nemožnost usnout atd.) Proto jsem navštívila svého psychiatra a domluvili jsme se na hospitalizaci. Té jsem se v minulosti spíše vyhýbala, ale řekla jsem si, že tentokrát to nebudu riskovat. Nastoupila jsem do týdne, byla jsem ráda, že to šlo tak rychle. První týden byl bezproblémový, dodržovala jsem vše, co mi bylo doporučeni. Zlobil jen spánek. Na vizitách, které probíhaly každý den, jsem se zmínila o tom, jak mě trápí, že se nemůžu vyspat. Navýšili mi léky (původně 25 mg Dogmatil, 150 venlafaxin a 50 Lamictal ráno, 200 mg Quetiapin a 100 Lamictal večer na Dogmatil 50, Welbutrin 150, 150 Trittico večer plus 2x denně Rivotril. Lamictal i Quetiapin zůstaly nezměněny). Za dva dny mi začalo být špatně, fyzicky nejdříve. Točení a silná bolest hlavy, pocit na zvracení, strnulost šíje, po dlouhé době se objevily i obsese, že musím pít po dvou locích, nesmím šlápnout na nic červeného... Řekla jsem to lékařům, ale výsledkem bylo, že mi primář řekl, že mám takový chemický koktejl, že on by to nepřežil. Nenechal mě domluvit ani když jsem mu říkala, jak je mi zle, ani když jsem chtěla vysvětlit, že nejsem přílišným zastáncem tolika prášků. Vím, že méně je někdy více. Ale nepřela jsem se, zdůrazňovala jsem, že mu důvěřuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, předpokládám, že vás poznámka primáře příliš nepovzbudila a chápu Vaše obavy, když se stav nelepší. Naše peer poradkyně má pravdu v tom, že někdy u kombinace mnoha psychofarmak vlastně nevíme, které z nich pomáhá a které zase naopak stav komplikuje svými vedlejšími účinky, o interakcích nemluvě. V takovém případě, tedy je-li medikace bez dostačujícího efektu, by měl psychiatr stav přehodnotit a zvážit zásadní úpravu léků. Např. jestli nepoužít jiný preparát, popř. kombinaci, zda vedlejší účinky některého z těch, které užíváte, nemohou přispívat Vašim potížím apod. Např. wellbutrin je antidepresivum, které energii spíš dodává a u některých pacientů může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, neklid a nespavost, řadu z toho u sebe pozorujete. Ani zásadní změna medikace nemusí znamenat nutně hospitalizaci, pokud má psychiatr na pacienta čas, zve si ho po dobu zhoršení často na kontroly a mezi ním a pacientem panuje vzájemná důvěra. To je možná téma k delšímu pohovoru s Vaší lékařkou. držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Po přečtení Vašeho příběhu bych Vám především chtěla vyjádřit svou lítost nad tím, že je Vám nyní takto psychicky špatně. A to přesto, že opravdu ke své léčbě přistupujete zodpovědně, užíváte léky, souhlasila jste s hospitalizací a snažíte se důvěřovat svým ošetřujícím lékařům. Zdá se, že užíváte opravdu velké množství léků. Z příběhů svých klientů vím, že se někdy pacient dostane do bodu, když už nestačí prosté přidávání dalších a dalších léků, ale kdy je nutné, aby se osvícený lékař podíval na jeho léčbu jako na celek a skladbu prášků upravil zásadněji. Může se stát, že jeden lék působí proti léku jinému, a to nesvědčí zlepšení stavu. Výsledkem takovéto úpravy pak může být to, že pacient nakonec polyká léků méně (co do druhů i do počtu tabletek) a zabírají mu lépe. Takto zásadní přestavba medikace se však nedá dělat ambulantně a většinou vyžaduje hospitalizaci, zaměřenou právě na úpravu léků. Uvádím to jen jako příklad, který jistě není platný a možný pro každý pacientský případ - vše musí posoudit lékař, psychiatr. Pokud máte se svojí ambulantní lékařkou dosud dobré zkušenosti, popište jí svůj stav přesně tak podrobně, jak se Vám to povedlo zde. Věřím, že dnešní psychiatrická péče dokáže výrazně pomoct valné většině pacientů, i když někdy trvá, než se najde nejvhodnější rozvržení léků. Nenechávejte si své obtíže pro sebe, pokračujte v dobré cestě hledání pomoci, kterou jste započala. Přeji Vám upřímně brzkou úlevu a vše dobré.


Zpět na seznam