Hospitalizace

Trpím depresemi a mám vážně nejspíše psychosomaticky vyvolané zdravotní problémy. A má známá trpí denně panickými záchvaty. Myslíte že v obou případech by byla vhodná hospitalizace pokud psychoterapie nezabírá
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vhodnost hospitalizace nelze posoudit na základě informací, které se vejdou na pár řádků. Hospitalizaci na psychiatrii vidím jako poslední řešení, kterému by mělo v podobných případech předcházet ambulantní vyšetření psychiatrem a nastavení léčby. Nepíšete, zda psychiatra vůbec máte, zmiňujete jen psychoterapii, což není totéž. Psychiatr pak může hospitalizaci doporučit, pokud ji považuje za vhodné řešení.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. V dotazu zmiňujete depresivní stavy a psychosomatické potíže, na které vám nezabírá psychoterapeutická pomoc. Zvažujete, zda by řešením nebyla hospitalizace. Nezmiňujete se však, zda chodíte k psychiatrovi a zda užíváte nějaké léky. Já osobně považuji hospitalizaci jistým způsobem za krajní řešení. Její opodstatnění vidím například při prudkém zhoršení stavu, který je ohrožující pro nemocného nebo pro jeho okolí. Je také vhodná, když se pacientům výrazně mění medikace a není bezpečné to realizovat ambulantně, kdy kontakt s lékaři není tak častý. Hospitalizace má i svou negativní stránku v tom, že člověka vytrhne z jeho přirozeného prostředí, z běžného fungování, kdy se člověk učí zvládat běžnou životní zátěž navzdory psychickým obtížím. Pokud máte svého ambulantního psychiatra, bylo by nejvhodnější se o aktuální situaci poradit s ním. Pokud svého psychiatra nemáte, je prvním krokem si nějakého vyhledat. Někteří lidé řeší své psychické potíže třeba s praktickým lékařem, který také může předepsat například antidepresiva. V případě hlubších potíží však je opravdu vhodné řešit svůj stav s psychiatrem, který této problematice mnohem víc rozumí. Držím vám palce s nalezením vhodné pomoci a přeji brzkou úlevu.


Zpět na seznam