hraniční porucha??

Je mi 28 a jsem u konce sil.Korona zavinila plné propuknutí toho,co mě trápí roky.Byla jsem u psychiatričky,ale ta mě bere na lehkou váhu,sezení max 10 min.Zkouším už 4. léky bez zlepšení.Mám deprese,halucinace,odosobnění.Trpím výbuchy agrese,kolegyni jsem třeba řekla,že ji vykuchám,jestli mi ještě přidá práci.jakákoli běžná situace je pro mě neřešitelná.Nechápu,kdy si lidé dělají legraci a kdy to myslí vážně,většinou nechápu,proč se třeba smějí,mám problém si uvědomit,co jsem reálně zažila a co mi splynulo s nějakou historkou,snem nebo jsem to viděla ve filmu.6 měsíců nespím a každý den se mi chce ráno zvracet,když mám jít do práce.Pravidelně chodím o hodinu i víc pozdě.Taky jsem paranoidní,bojím se lidí,nesnáším doteky,podání ruky.Jsem impulzivní a s přemrštěnou reakcí a nezvládám odhadnout,co je přiměřená reakce.Všechno vnímám zpomaleně v mlze a nevím,zda jsem vzhůru.Doma rozbíjím nábytek,když je mi nejhůř.přijde mi to jako vážná situace.Práce mě deptá,ale novou si v tomto stavu těžko najdu.Je možné dostat alespoň neschopnost po dobu nejnutnějšího zotavení?Přece nemohu napadat kolegy..Nebo invalidní důchod?Objektivně by mi pomohl od spousty stresu.Ale hlavně mám strach,že na lécích,po kterých mám např záchvaty vzteku,mohu někomu ublížit a bude to jen na mě.Bojím se,co bude dál,zatím to jde jen z kopce :( Každý den deprese a mnohokrát za den myslím na sebevraždu.A budu mít návštěvu psychiatra ve zdravotní kartě viditelnou pro zaměstnavatele?Díky za názor, H.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ptáte-li se na hraniční poruchu, pak řada příznaků, které udáváte, na to upomíná. Rychle se střídající emoce, které jsou pak velmi silné (např. návaly vzteku s agresivitou), jsou dány rychle se měnícími postoji k sobě a k druhým. V případě hraniční poruchy mívá farmakoterapie jen malý efekt. Účinná může být dlouhodobá psychoterapie zaměřená na uvědomování si těchto stavů a učení se s nimi zacházet, Co se týká pracovní neschopnosti, tak to musí posoudit Váš lékař, někdy může být krátkodobá PN řešením. K informacím o Vaší léčbě Váš zaměstnavatel přístum, nemá a nic by mu do toho nemělo být. Takové informace může vyžadovat Váš závodní lékař při rozhodování o pracovní způsobilosti. Ten je však vázán lékařským tajemstvím.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Nejprve shrnu Vaše dotazy - ptáte se, zda je možné ve Vašem stavu získat Pracovní neschopnost nebo Invalidní důchod a zda bude záznam o léčbě u psychiatra viditelný pro Vašeho zaměstnavatele. Myslím, že toto jsou dotazy spíše pro sociálního pracovníka a vhodné kontakty můžete najít zde: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Ráda bych reagovala na Vaše sdělení, že máte pocit, že Vás lékařka bere na lehkou váhu a nemáte v ni důvěru. Když jsem opakovaně měnila antidepresiva a ta se míjela účinkem, byla mi doporučena hospitalizace, kde mi léky měnily pod odborných dozorem a podle současné situace. Zkuste zvážit, zda by to nebylo řešením i pro Vás. Jinou volbou může být osobní návštěva psychologa, se kterým můžete podrobně Vaše obtíže probrat a on Vás již nasměruje k další případné péči. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam