Hranicni porucha osobnosti

Dobry den, mam hranicni poruchu osobnosti. Chodim k psychologovi ale uz podruhe se mi stalo, ze terapie byla ukoncena ze strany psychologa. Protoze terapie trva treba jen 10 sezeni, ale ja mam pocit ze mi to nestaci. Posledni terapeut mi rekl ze si mam najit noveho terapeuta a ze HPO stejne lecit nelze a je to ztrata casu. Jsem z toho velmi nestastna a zklamana. Z odmitnuti nyni citim velky psychicky propad a zoufalstvi.I kdyz by mi tento terapeut nabidl pokracovani tak uz k nemu nemam duveru, protoze vidim ze me “ odsoudil “ s tim ze to nema cenu. Mozna ze terapie nemela takove vysledky jake by po 10 sezenich mela mit a vyrazne jsem se neposunula. Ale jsem ve velmi slozite situaci i s dalsimi zdravotnimi problemy. Mam pocit ze mi trochu pomaha alespon stabilita a moznost nekam pravidelne dochazet a nezacinat porad od znovu a zazivat zklamani. Myslela jsem ze pri HPO je dulezita hlavne stabilita i v kontaktu s psychologem a byla bych rada, kdyz by bylo mozne dochazet k jednomu terapeutovi trvale.Chci se zeptat, zda jsou u nas psychologove nebo nejake programy kde je mozne dochazet dlouhodobe a kde se zabivaji HPO (DBT, MBT,...)? Pripadne denni stacionar? Dekuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vidím, že o tom něco víte. DBT je pro léčbu HPO velmi dobrým startem, pomáhá pacientovi prozkoumat emoce, jde vlastně o nácvik a učení. Nevím, odkud jste, ale v Praze jsou stacionáře, v rámci zdravotní péče je to Eset (MBT), nebo PN Bohnice (DBT, cílovou skupinou jsou tady mladí lidé, kteří chodí ještě do školy), v r. sociálních služeb pak Kaleidoskop (DBT), který má též terapeutickou komunitu mimo Prahu. Pokud vím, tak tyto techniky se učí i terapeuti v jiných městech, konkrétní zařízení ale neznám. Viz též odpověď peer poradkyně.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Přesně jste popsala, jak se cítíte a díky mým dvěma kamarádkám s hraniční poruchou osobnosti (HPO) vím, jak těžké situace prožíváte. Také mi popisovaly, jak nelehké je HPO diagnostikovat. V létě jsem absolvovala kurz, na kterém byly zakladatelky webu pomáhajícího lidem s HPO - Nevypusť duši. Samy trpí stejnou poruchou a pomáhají ostatním, aby nalezli vhodnou terapii. Na svých stránkách mají odkazy, na kterých můžete vyhledat pomoc: https://nevypustdusi.cz/kde-hledat-pomoc/. Věřím, že zde naleznete potřebné informace. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam