Hrůzné představy

Dobry den. Dcera 6 let má představy řezání hlav kamarádkám i rodicum. Musí na to myslet. Nechce chodit do školy, že holky uvidí a nebude to moct vytesnit z hlavy. Je z toho sama nešťastná. Jinak je hravá, spí dobře, má chuť k jídlu. Byly jsme u psychologa ten doporučil psychiatra. Jsme objednání, ale bohužel až na květen. Můžete mi poradit jak ji pomoct? Nějaké přírodní léky na zklidnění. Může jít o něco vážného? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, jaký byl závěr psychologa a zda pokračuje Vaší dcerkou v terapii i přesto, že psychiatra zatím nemáte, to by bylo možná vhodné. O závažnosti potíží se z daných informací nemohu vyjádřit, je třeba podrobněji zjistit, zda potíže nemají nějaký spouštěč (vztahy doma, ve škole, traumatická zkušenost apod.). Vím to, že u dětí mohou být podobná období spojena s vývojem a jeho kritickými momenty a často jsou přechodná. Bohužel volně prodejné léky na zklidnění, které vychází z přírodních látek (např. Guajacuran či Novo-Passit) se u malých dětí nedoporučují, zejména z důvodu, že chybí klinická data. Věřím, že děláte, co můžete, což je poskytnutí podpory a lásky, při akutních nesnesitelných potížích je pak možno obrátit se přímo na ambulanci lůžkových zařízení.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce sdílím v poradně své vlastní zkušenosti s duševními obtížemi a se zotavením. S potížemi, na které se v dotazu ptáte, žádné osobní ani zprostředkované zkušenosti nemám. Je dobře, že jste se obrátili na odborníky. Vím o tom, že čekací doby u dětských psychologů i psychiatrů jsou dlouhé. Do doby, než projdete vyšetřením, asi pro dceru nemůžete ze své pozice udělat víc, než být jí oporou. Říkám si, že nic nezkazíte tím, když ji budete podporovat ve všem, co je dětské a co patří k jejímu věku. Když mne někdy pronásledují myšlenky nebo představy, kterých se nemohu zbavit, nejvíce mi pomáhá něčím se zaměstnat a odvést pozornost. Držím vám palce a věřím, že najdete pro dceru pomoc a úlevu.


Zpět na seznam