Hubnutí abilify

Dobrý den, přibrala jsem po užívání různých psychiatrických léků, nyní mám cca 3 roky jen abilify maintenu - už nepřibírám, nicméně hubnout mi moc nejde. Vážím cca 90 kg a jsem z toho hodně nešťastná, je mi 40 let. Existuje něco, co by mi mohlo pomoci podpořit hubnutí, nebo to při léku nepůjde? Chuť k jídlu dokážu potlačit, tady problém není. Mohl by mi pomoci třeba dietolog, i když beru tento lék? Díky.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, lék, který dostáváte sámo sobě většinou k nárůstu hmotnosti u většiny pacientů příliš nepřispívá, ale může jít o důsledek předchozí léčby, která dala vývoji k nadváze či obezitě směr, který se Vám nedaří zvrátit. Samozřejmě, že semůžete obrátit na nutriční poradenství. Pacienti užívající psychofarmaka tak dnes často činí, psychiatři to doporučují a řadě z nich to pomůže.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, že je to nepříjemné, když mladá žena přibírá na váze díky vedlejšímu účinku některých psychiatrických léků. Tuto zkušenost jsem v minulosti také měla s jedním lékem, v tu dobu jsem se ptala sama sebe, co je důležité: zda se cítit duševně dobře nebo se smířit s váhou navíc. I když jsem se také hlídala v jídle, pořád mě znepokojovalo mé „kynutí“, poněvadž jsem ještě před tím dlouhou dobu zápasila s poruchami příjmu potravy a nechtěla jsem se kvůli nějakému léku opět dostat do toho pekelného kruhu těchto poruch. Tak jsem se nakonec poradila se svým psychiatrem, řekla mu své pocity, obavy (jak jsem nešťastná z toho, že tloustnu a neustále se kontroluji v jídle) a on mi pozměnil medikaci. Jste nápaditá – poradit se s dietologem, možná se vyzná i v kombinaci jídlo a vedlejší účinky psychiatrických léků. Sama tu zkušenost nemám. Jestli Vás to alespoň trochu utěší, mohu říci, že s problémem přibírání na váze díky lékům se setkávám často ve své praxi, kdy plno lidí se snaží vypořádat s tímto vedlejším účinkem. Nejen, že se v jídle hlídají a zdravě jí, ale i do svého života zařadili sportovní aktivity, procházky atd., někdy vyhledají i radu psychiatrické zdravotní sestry, která se zabývá tématem strava a vedlejší účinky léků. Přeji Vám, ať se daří a Vy najdete svou spokojenost.


Zpět na seznam