hubnutí s AP.

Dobrý den, pane doktore. Chci se poradit o účinku leku na hmotnost. 1.března jsem se rozhodla, že zhubnu, i když beru antipsychotika ketilept 800mg a reagilu. Měla jsem 107kg u výšky 174cm. (Váha před léčbou 69kg) Od 1.3. jím jedno malé jídlo obden. Malé jídlo je třeba kousek ryby bez příohy, nebo osolené vajíčko natvrdo, případne 50g šunky. Beru taky vitamín C, vitamín D, to s ohledem na coronavirus. Někdy si dám třeba 5 ředkviček, nebo kedlubnu, asi tak jednou týdně. Střídám to dny, kdy nejím vubec nic. Beru ještě kofeinové prášky. Za necelý měsíc jsem tímto zpusobem přišla jen o 4kg!!! Já vydržím, nebudu jíst třeba pul roku, mně to už nevadí, ale mám pocit, že ani hladovění nedokáže prolomit účinek antipsychotik na hmotnost. Pohybové aktivity dost asi uplně nemám, jen kolem domu, nikam se nedá jít, ale přesto si myslím, že ta váha by mohla klesat o něco rychleji. tzv "Úprava stravy"jak se popisuje u "zdravého" hubnutí, nevedla nikam, proto radši nejím téměr nic. Zajímalo by mě, když chci zhubout 40 kilo a jde to tímto tempem, kolik ušetřím na jídle za těch 10 měsícu. A čo se muže stát, když 10 měsícu téměř nebudu jíst. Smrtelné to jistě nebude, viď anorektičky.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše strategie je přesně ten způsob, který nemůže mít optimální výsledky. Omezíte-li stravu tak, jak popisujete, Váš organismus začne šetřit energií, navíc kikla, které takto shodíte půjdou z velké části na úkor svalové hmoty. Fakt, že nemáte moc pohybu a berete léky toto ještě víc komplikuje. Vy byste naopak měla jíst 5x denně, když to nezvládnete, tak aspoň 4x, menší porce, ve kterých dostatek bílkovin, minerálů a vlákniny, prostě vyváženou stravu. Se skladboujídelníčku by Vám mohlo pomoci nutriční poradebství, tento obor je u nás na dobré úrovni. Druhou věcí je pohyb, bez toho to nejde. Tělo musí mít důvod, aby začalo kalorie spalovat. Např. i každodenní chůze je v tomto velmi prospěšná.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím tomu, že vám velký nárůst váhy vadí a že si přejete zhubnout. Vámi popsaný způsob hladovění mi však přijde velmi nebezpečný a pro dlouhodobě udržitelné fungování nemožný. Zmiňujete anorexii a nevím, zda si uvědomujete, že je to v mnoha případech smrtelná nemoc. Nehledě na to, že sama na vlastní kůži vím, že prudký pokles váhy může s psychikou pěkně zamávat. Zdravě a přiměřeně jíst a k tomu se více hýbat je zdravé. Takovéto hladovění ale - podle mne - není cestou k přirozenému hubnutí. Sama podle menšího úbytku váhy vidíte, že tudy nejspíš žádná zázračná cesta nevede. A menší váha nemusí znamenat lepší zdraví. Přeji vám upřímně, aby se vám podařilo dosáhnout váhy, se kterou budete více spokojená. Ale také vám přeji nalezení zdravějšího způsobu, jak této váhy dosáhnout. Buďte, prosím, na sebe opatrná.


Zpět na seznam