Hypersexualita

Dobrý den, již delší dobu trpím hypersexualitou, což se projevuje tak, že se chovám promiskuitně, rizikově, když to na mě přijde, úplně ztrácím hlavu, dělám sex na veřejnosti, a pak vždy přijdou pocity viny, výčitek, sociální fobie, zklamání i projevy deprese. Projevuje se to dokonce i fyzicky a to tak, že mě často bolí varlata z přetížení cév. V období, většinou v létě, kdy to moc neřeším a nechávám se tím unášet, se tato stránka já stává až součástí mé osobnosti a toleruji ji. Avšak jak přijde podzim, tak vystřízlivím a vnímám to jako velký problém, protože mám v tomto období zájem víc o intelektuální rozvoj, o sebe. Připadám si trochu jako Jekyll a Hyde. Nemůžu si tak najít vážný a plnohodnotný intimní vztah. Jsem gay a hodně mě to trápí, protože sním o tom mít vážný vztah a jednoho partnera. Zkoušel jsem teď držet měsíc sexuální abstinenci (pouze omezená masturbace 2x týdně) a šlo to dobře, ale pak to nárazově přišlo na mě, když jsem byl na veřejných záchodech nebo ve sprchách, a znova jsem do toho spadnul, onanoval s jedním klukem na veřejnosti a obtěžoval jsem tak i ostatní. Navštěvuji svého psychoterapeuta, který je zaměřený více psychodynamicky. Už se mi podařilo trochu přijmout sebe a mít se víc rád za tu dobu. Možná bych ale potřeboval i jiné formy terapie (KBT, skupinovou, možná i farmako). Budu rád za radu, třeba čemu se teď vyhýbat a jaké aktivity podpořit. Mám celkem stresující práci a teď se ještě k tomu připravuji na přijímačky na Mgr. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přestože, jak píšete, je Váš psychoterapeut orientovaný dynamicky, je to téma, které do terapie patří a mohloé by z toho nějaké řešení vyjít. Zdá se, že Vaše hypersexualita je spojená s absencí kontroly impulzů. Pomoci by Vám mohl psychiatr se sexuologickou erudicí, i zvážení farmakoterapie je na místě, je k tomu ale třeba vyšetření.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vážím si Vašeho dotazu. Odkryl jste poměrně citlivou záležitost. Mluvit o sexualitě, nemusí být pro každého snadné. Vnímám, že vás velice trápí pocity studu a zároveň velice toužíte po pevném vztahu. V těchto věcech se člověk chce cítit příjemně. Proto zcela chápu, že hledáte pomoc. Máte odzkoušena určitá období. Vnímám, že s tím trochu experimentujete (nechat to být nebo držet abstinenci, ...). Mně přijde hrozně fajn, že jste už v rukách terapeuta. Toto je přesně téma, které tam lze účinně otevřít a trochu ho prověřit. A zrovna psychodynamický směr mi k tomu přijde vhodný. Ale jistě lze zkusit i jiné formy (já mám zkušenost s KBT, ale toto téma není úplně moje), třeba by to přineslo nový vhled. Psychiatrické léky většinou libido snižují, ale nejsem lékař, takže nemohu posoudit, zda-li by šly léky použít v takto obrácenému důvodu. Jsou i psychiatři sexuologové. Já bych se nebála zeptat se na radu právě takto specializovaného lékaře. Třeba by to byla také cesta. Přeji hezký den.


Zpět na seznam