Interakcia liekov?

Moj syn(40 r.)posledné roky užíval (nepravidelne) Depakine chromo 500 a Medorisper,a preto od septembra 2021 má injekciu Xeplion 150mg.Tým pádom to už bolo priveľa liekov,a preto išiel do nemocnice na titráciu liekov.Tam mu tie lieky vysadili a nasadili iný! Následok:ťažký relaps a 3 mesiace liečby!Teraz k Xeplion 150 mu predpísali na ráno aj Alventu 75,Parnido 9 mg,Depakine chromo 250 mg,na večer Rispen 4 mg,Depakine Chromo 250 a Neurol 1mg. Ráno je celkom "normálny" kým nezoberie to kvantum liekov: Parnido 9 mg a Alventu 75 mg - potom je zmätený,nervozný,má čudné pohyby!Je to horšie ako pred pobytom v nemocnici!Myslím,že tie lieky ráno spolu majú zlý vplyv a vyvolávajú uňho to abnormálne správanie sa.Inak je pokojnej povahy.Jeho ambulantný lekár však hrubo na mňa zakričal,že nemám mu do toho "kecať"! Ten ho vidí iba 5 minút, a ja 24 hodín, a myslím si, že tá injekcia 150 mg by stačila s oveľa menšou dávkou liekov! Ako ich vynechať? Do nemocnice ho už nedostanem,a on tie lieky brať odmieta,čo ani sa mu nečudujem!Naraz ich nemožem vynechať,ale tie sa deliť nedajú. Ako to zvládnuť sama,keďže so psychiatrami niet normálnej reči?! Syn má aj kŕčové žily,po pobyte v nemocnici popraskané a samé modriny na lýtkách - obávam sa,že dostane trombózu.3 mesiace dennodenne bral neskutočné množstvo liekov a toto je výsledok. Je na tom horšie než bol predtým, mám obavy a chcem mu pomocť! Ďakujem pekne za pomoc.S pozdravom: Nešťastná matka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nemohu na dálku posuzovat stav Vašeho syna, neznám ani jeho diagnózu, ale k medikaci. Xeplion je depotní injekce, která se podává zpravidla 1x za 4 týdny, obsahuje látku paliperidon. Injekce s dávkou 150mg je ta nejsilnější. Parnido obsahuje stejnou léčivou látku s tím rozdílem, že se podává denně v tabletách. Rispen obsahuje léčivou látku risperidon, stejně jako Vámi zmiňovaný Medorisper a jde o látku příbuznou paliperidonu Alventa je antidepresivum, Depakine stabilizátor nálady. Neurol je sedativum, které by se mělo podávat s rozmyslem, většinou jen na přechodnou dobu, protože si na něj pacient může udělat návyk. Pokud s Vámi synův psychiatr nemluví a nevysvětlí jemu, či s jehon souhlasem i Vám, jaký je důvod a výhled této léčby, je možné se obrátit na jiného odborníka, dnes se toto běžně využívá.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, odpověď musím nechat na našem panu doktorovi, ale chci vás povzbudit buď k hledání jiného lékaře nebo (není-li to možné) aspoň k pokusu nastavit jiný styl komunikace s tím současným. Odpovědi, které od něj dostáváte, jsou nepřijatelné! Pacient má právo informovat lékaře o negativních účincích léčby a dostat jeho podporu k hledání takové kombinace léků, která zmírní projevy nemoci, ale za přijatelné míry vedlejších účinků. Podle zkušeností mnoha kolegů vím, že to někdy trvá, ale výsledek stojí za to. Než se jim to podařilo, byli po lécích tak utlumení nebo jinak zničení, že je také raději nebrali. Ale tam to nikdy nemá dojít! Pokud se vám nepodaří nastolit s lékařem přijatelnou spolupráci, zkuste požádat zdravotní pojišťovnu o pomoc při hledání jiného, měli by to řešit. Hodně štěstí.


Zpět na seznam