invalidita

Dobrý den, již od mládí se léčim s BAP.Od roku 2018 mě byla přiznána invalidita prvního stupně.Od roku 2018 do ted jsem absolvoval sest operací kolene,ramane,křecových žil atd.Zažadal jsem si o zvýšení invalidity.Posudkovým lékařem zamítnuto a jestě snížený supen pracovní schopnosti ze 40 procent na 35 což odpovídá nejnižsímu stupni invalidity.Lékař poukazuje,že pracuji na plný ůvazek.Jsem stále na DPN.Pracuji tři měsíce v roce.Vůbec nechápu když se zdravotní stav jak po psychické tak fyzické stránce zhoršuje lékař jestě sníží pokles pracovní schopnosti.Nevím na koho se obrátit jak danou situaci řešit.Bylo mě řečeno,že se můžu proti rozhodnutí lékaře odvolat,ale dle mého názoru je to zbytecné.V okoli mám známé,kterí nepracuji a pobírají vyssí stupen invalidity.Kdyz mě byla priznána invalidita posudkový lékař mě sdělil,ze je v mém zájmu pracovat.Pracuji 38 roku,manuálně.Dochází mě jak fyzické tak psychické síly.Nevím jak danou situaci řešit.Děkuji M.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odvolat se můžete, je třeba mít k tomu podklady od Vašeho psychiatra, správně by v komisi, která to bude posuzovat, neměl být posudkový lékař, který prvně rozhodl. Je trřeba to konzultovat s Vaším psychiatrem.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce se k dotazům vyjadřuji na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a zotavováním se z nich. Já sama invalidní důchod nepobírám, ale většina klientů, se kterými pracuji, důchod pobírá. Často se setkávám s tím, že moji klienti nejsou spokojeni s výší ID, která jim byla vyměřena. Pochopila jsem, že důležité je mít dobře sepsané lékařské zprávy a nedat se. Opakovaně jsem byla svědkem toho, že až po odvolání byl stupeň důchodu navýšen. Říkám si laicky, že když nyní pobíráte první stupeň, odvoláním příliš neriskujete, protože už ID není kam snížit. Já sama mám děti se zdravotním postižením a vím, jak je "domáhání se" finanční podpory nepříjemné a únavné. Pokud se však cítíte být v právu, je třeba obrnit se trpělivostí a vytrvalostí - to se mi osvědčilo. Přeji hodně sil a kladný výsledek vašeho snažení.


Zpět na seznam