invalidita

již 35 roků se léčím s BAP.Od roku 2018 měl byla přiznána invalidita 1.stupně.Mám spoustu jiných zdravotních problémů 5 operací během 3 let.operace kolene,ramene,kyly křec.žil, achyllovky.jsem většinu času na DPN.Posudková lékařka mě vzdy po uplynutí pod.doby uschopní.Pracuji na plný ůvazek manuálně.Zvýšení invalidity zamítnuto.V práci to již po zdravotní stránce nezvládám.Nevím jak danou situaci řešit.Ukončení prac.pomeru to neřeší.Posud.lékařka trvá na snížení prac. úvazku.Do star.důchodu to mám ještě 7 roků.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, náš systém bohužel není příliš schopen přihlédnout k tomu, že člověk může trpět více zcela odlišnými nemocemi, jejichž následky se sčítají. Invaliudní důchod se přiznává na tu, která je považována za "hlavní" a ty ostatní mohou ke stupni invalidity přispět jen v omezeném rozmezí. Nepovažuji to za správné, lidí, jako Vy, znám víc, ale nic s tím nenadělám. Je-li hlavním důvodem Vaší invalidity BAP, pak je práceschopnost posudkovým lékařem posuzována především z hlediska průběhu BAP, ostatní potíže mohou přispět tuším deseti procenty (nezaručuji). Pakliže převáží tělesné choroby, stálo by za úvahu, zda nezměnit hlavní příčinu invalidity. S tím Vám může pomoci Váš praktický lékař, je to také otázka na sociálního pracovníka.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostně depresivní poruchou, tedy ne přesně stejnou jako vy, ale věřím, že i tělesné zdraví s psychikou velmi souvisí. Nepíšete, jakou léčbu pro duši máte a jak zabírá, ale pokud byste vyšla s příjmem při sníženém pracovním úvazku, možná byste mohla víc času věnovat tomu, aby se zlepšila vaše psychická pohoda. Protože teď máte potíží víc, zdálo by se mi dobré mít průvodce - pomocníka, který by vám pomohl uspořádat pořadí věcí, které potřebujete začít řešit (jestli nejdřív pracovní úvazek nebo zdravotní stav) - zkuste vyhledat poradnu nebo krizové centrum, se kterým byste na to nebyla sama. Do krizového centra se většinou dá přijít bez objednání kdykoli a dostat tam pomoc z několika oblastí, tedy nejen sociální poradenství ohledně práce, ale právě i pomoc ke zvládnutí psychických potíží. Mně pomohla zvládnout deprese a úzkosti delší psychoterapie a díky tomu jsem pak byla schopná začít znovu chodit do práce, ačkoli jsem si to na začátku už ani nedovedla představit. Držím vám palce.


Zpět na seznam