Invalidita

Dobrý den již několik let se léčím s psychiatrickou diagnózou.Byla mě priznana invalidita prvního stupně.Pracuji manualne.Nevim jak oznámit zaměstnavateli tuto skutečnost.Mam obavy,aby mě nepropustili z práce a spolupracovnici si nedělali legraci.Cely život s tím mám problemy.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, skutečnost, že jste byl na základě pokledu schopnosti pracovat uznán invalidním 1. stupně se Váš zaměstnavatel pravděpodobně stejně doví, protože za Vás nemusí odvádět dávky sociálního a zdravotního pojištění v plné výši a má úlevy za to, že zaměstnává pracovníka s invalidním důchodem, což je pro něj výhodou. Diagnózu mu ale sdělovat nemusíte. On pak může chtít vyjádření o způsobilosti k dané práci od závodního lékaře, popřípadě od praktika. Ten si může vyžádat zprávu od psychiatra, ale vyjadřuje se pak jen ke způsobilosti, ohledně diagnózy je vázán lékařským tajemstvím. Vím, že se člověk někdy nevyhne všetečným otázkám, kde záleží hodně i na tom, jak podpůrné pracovní prostředí má, jaké jsou tam vztahy a podle toho pak může volit vlastní strategii, jak o těchto problémech mluvit. Máte-li psychiatra, kterému důvěřujete, doporučoval bych to probrat podrobněji s ním.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, rozumím Vašim obavám, také jsem měla problém, zda mluvit o svém onemocnění se zaměstnavatelem a s lidmi vůbec. Mám bipolární poruchu a pobírám invalidní důchod. Nejprve jsem o svém onemocnění nemluvila, ale když jsem se o své diagnóze rozhodla promluvit, v zaměstnání jsem se setkala s pochopením. Na Vašem místě bych zvážila, jaké máte dosavadní zkušenosti se zaměstnavatelem a formu, jak mu o své nemoci případně říct. Myslím, že by bylo dobré poradit se v občanskoprávní poradně (bývají i bezplatné), zda je Vaší povinností nahlásit Váš zdravotní stav zaměstnavateli. Věřím, že všechno dobře dopadne a držím Vám palce.


Zpět na seznam