Itakem a těhotenství

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně užívání antidepresiv a budoucího těhotenství. Od ledna 2016 beru lék Itakem, teď už jen 5mg ráno. Měla jsem panické ataky a úzkosti, které od braní léků nemám. 2x jsem se snažila vysadit prášky, brala jsem obden (to bylo v pořádku), ale jak jsem vysadila úplně, tak se mi úzkosti vrátili. V blízké budoucnosti (cca půl roku) by jsme chtěli počít. Měla bych prášky vysazovat ? Nebo nevadí, když je budu brát dál ? Četla jsem, že začátek těhotenství bývá na psychiku, kvůli hormonům, těžký. Tak bych nerada, abych byla vystresovaná celé těhotenství. Děkuji za radu K.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, escitalopram (látka obsažená v léku Itakem) je v této problematice považován za vcelku bezpečný. Samozřejmě, že ideální je nebrat v těhotenství žádné léky, ale na druhou stranu když to bez nich nejde, je pro miminko jistě lepší, když matka neprožívá mnoho stresu. V tomto by Vám měl podrobně poradit Váš psychiatr. Pak je zde ještě možná psychoterapie, která má u úzkostných poruch velké uplatnění.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce odpovídám na dotazy v poradně na základě svých vlastních zkušeností s psychickými potížemi a se zotavením se z nich. Nejsem tedy lékař a nejsem schopna odborně se vyjadřovat k medikaci ani ke kontraindikacím léků. Stejně jako vy mám zkušenost s úzkostnými a panickými stavy, ale nemám zkušenost s těhotenstvím a s úpravami psychiatrických léků během něj. Nenapadá mne tedy nic jiného, než že je nutné svůj stav podrobně konzultovat se zkušeným psychiatrem a důvěřovat jeho úsudku. Pouze psychiatr je schopen posoudit, nakolik by braní určitého léku mohlo být pro další těhotenství nevhodné. Přeji vám jen vše dobré a ať máte mnoho mateřských radostí.


Zpět na seznam