Jak pomoct člověku se schizofrenii

Dobrý den, má blízká kamarádka trpí schizofrenií, brala léky, ale po 2 měsících je sama vysadila a projevy se samozřejmě vrátily. Odmítá si přiznat, že není v pořádku a nechce slyšet nic o tom, že by měla znovu zahájit léčbu. Snažíme se s ní komunikovat opatrně, naslouchat ji a porozumět, aby k nám neztratila důvěru. Protože jakmile zapochybujeme o nerealnosti jejích paranoidnich příběhů a teorií, má logicky hned pocit, že si myslíme, že je blázen. Máme o ní strach že bez léčby se z toho opravdu brzy zblázní, naprosto přišla o svůj normální život.. Chtěla bych ji pomoci, ale nevím jak. Prosím o nějakou radu, jak s ní třeba komunikovat. Jestli je vůbec reálné nějak docílit toho, abych ji nasmerovala k tomu že odborná pomoc je na místě? Dekuji mockrát. Hezký den
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přečetl jsem si odpověď peer poradkyně, která má vlastní zkušenost a musím říci, že líp bych odpovědět nesvedl, takže respekt k tomu, že Vaše kamarádka vnímá věci tak, jak je vnímá a zároveň klidné sdělení, že Vy je vnímáte jinak.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si, že se obracíte na naši poradnu. Vaše kamarádka se dostala do situace, kterou v menší či větší míře řeší asi většina schizofreniků. Léčba je mnohdy nezbytná. Okolí to jasně vnímá. Ale sám nemocný si to často neuvědomuje, protože je zahlcen bludy, kterým jasně věří. Je to velice těžká patová situace. Bohužel někdy příznaky natolik zesílí a stanou se nebezpečnými, že je nutná hospitalizace a pak je léčba podmíněna silou. Také jsem v této situaci byla. Nemoc jsem si nechtěla přiznat. Když jsem vnímala obtíže, vysvětlovala jsem si je všelijak, jen ne jako nemoc. Pak jsem se ale natolik ztratila ve svých bludných představách, že zmíněná hospitalizace byla nevyhnutelná. Ale zaléčení mi pomohlo tuto krizi překonat a začít zase fungovat. V komunikaci mi pomohla konfrontace, ale nevyvracet mi mé představy, nýbrž vysvětlit mi, že okolí to vnímá jinak. Velice důležité bylo pro mě navázat kvalitní vztah s psychiatrem. Postupně jsem mu začala věřit, brala jsem ho jako autoritu. To mi pak pomohlo spíše přistoupit na léčbu. Přeji hezký den.


Zpět na seznam