Jak přesvědčit člověka k léčbě

Dobrý den, mám dospělého syna, který trpí psychotickým onemocněním. V současné době se neléčí (léčba v minulosti ukončena). Po prodělaném stresu se jeho stav zhoršil. K lékaři nechce jít a já nevím, jak ho přesvědčit a vysvětlit, že musí, aby se mu ulevilo (ačkoli se o to snažím). Neznáte prosím někoho, kdo by mi mohl poradit, jak v takových případech postupovat? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, jak se zhoršení stavu Vašeho syna vlastně projevuje, jaké má příznaky, zda selhává v některých důležitých oblastech a podobně.. Má psychotické stavy, nebo jde o reakci na stres, kterou si uvědomuje a kterou chce zvládnout sám? Jednoduchý návod na postup, "jak někoho přesvědčit", že musí k lékaři, neexistuje. Doporučuje se zachovat dobrý kontakt a emoční účast s nabídkou pomoci oslovit odbornou péči, která má především ulevit. naopak příliš nepomáhá naléhání s poukazováním na to, že nemocný ztratil kontakt s realitou. Pomoci může některá z organizací, které pomáhají lidem s duševním onemocněním v jejich přirozeném prostředí. Bývají to centra duševního zdraví (CDZ), popřípadě různé neziskové organizace, které působí na regionální úrovni.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. S podobným problémem jsem se setkala také, i když nešlo o tak blízký vztah jako je matka a syn, a chápu, jak je pro Vás těžké marně nabízet pomoc. Trápilo mě, že jsem nabízela podporu, u které jsem věděla, že nemocnému pomůže, a byla jsem odmítána. Nezbylo mi, než respektovat rozhodnutí nemocného a nenásilně nabízet podporu z povzdálí. Pokud byste hledala další informace a kontakty, přikládám odkaz: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Pomoc můžete vyhledat i sama pro sebe. Řešíte nelehkou situaci a podporu potřebujete také. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam