Jak se léčí?

Dobrý den, mám diagnostikovanou emoční nedozrálost. Jak se to normálně léčí? Mě totiž byla nasazena.antidepresiva (sentralin) a mám mnohem větší chuť na sladké. Jsem léčena s autoimunitní poruchou štítné žlázy (letrox). A mám problém s nespavostí řešené mirtrazapimem, unavená jsem jen nemůžu zabrat a ráno vylézt. Z postele. Děkuji Nývltová. (16)
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zvýšenou chuť na sladké a na jídlo vůbec může podporovaqt mirtazapin. Pokud se dává na spaní a´a máte k němu další antidepresivum, stačí často malá dávka, pacient by neměl být přes den ospalý. Na emoční problémy u dětí a mladistvý chtaké funguje psychoterapie. Psychiatr by Vám zas měl vysvětlit, co Vám vlastně je a proč zvolil tito léčbu.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z pozice peera se musím omezit na neodbornou odpověď: už z názvu emoční nedozrálost si představuji, že prostě nějaká část vaší psychiky se nevyvíjela stejně rychle jako vy celá a v určitých momentech tedy můžete potřebovat víc času na "dozrání" (podobně jako intelekt se nevyvíjí všem stejně a všechny jeho části stejně rychle, někdo je např. v matematice génius a ve vztazích s lidmi trouba). Proto mě zaráží, že by se to dalo léčit léky. Možná jsou dobré k tomu, aby vám ulevily od stavů, které vám z této nedozrálosti vznikají (což by mohly být úzkosti nebo smutky, pokud v životě narážíte na nepochopení plynoucí z této "nezralosti"). Ale jsem přesvědčená, že "dospět" v některé oblasti života (tedy i ve schopnosti prožívat emočně svět a život podobně jako stejně staří lidé) se spíš než chemií dá pomocí rozhovorů s někým, kdo dozrálý je a podělí se s vámi o své názory na život a svět, o svůj způsob prožívání a uvažování - a vás to může inspirovat a "urychlit" tak vaše dozrávání. K čemuž bych (být vámi) pro sebe hledala někoho moudrého a laskavého, trpělivého, kdy by pro mě byl takovým průvodcem. Než se vám to povede, mohou léky v přiměřené míře mírnit nepříjemné pocity a zážitky. Ale samy o sobě nemohou být nějakým "urychlovačem zrání", tomu prostě nevěřím. Moje rada by byla obrátit se na psychoterapii, hledat pro sebe terapeuta, ke kterému byste měla důvěru a brala si od něj po dávkách moudrost a zralost. Držím vám palce, ať je vám co nejdřív dobře.


Zpět na seznam