Je možné být zavislí na antidepresivech (velaxin)

Dobrý den.Je mi 27časem bych chtěla dítě.od svých 15jsem na AD zkoušela jsem různé,žádné v té době nezabírali(bylo to v době,kdy to nebylo lehké-psych.šikana ve škole,rozpad manžel. rodičů,nemanžel.dítě otce,psych.ponižování ze strany otce)skončila v psych.léčebně pro děti v Opař.tam mi hodně pomohli,od té doby150mg velaxinu a diag.byla stř.težké deprese,které si myslím,byli hlavně vyvolané siutací co se dělo a panická porucha.Naučila sem se s tím žít.jsem už několik let bez panic.ataků a deprese.Chtěla bych začít vysazovat velaxin, zjistila sem,že to není jednoduché.Když si prášek zapomenu vzít,cítím se hrozně.Né hned ale odpo až k večeru,cítím podobný stav jako když si vemu kinedril do auta.Zvláštní pocit težkého jazyka a zpomalené reakce,brnění v hlavě.strašně nepříjemný a téměř nesnesitelný stav.Proto sem si řekla,že bych měla vysazovat pomalu,mám jeden den150mg,druhý den75mg,zkoušela sem aby mi kamarádka dala prášky a já se nekoukla co mi dává a měla sem jí večer říct co si myslím,že sem měla150mg velaxinu nebo75mg,já to pokaždé uhodla.Protože to na sobě cítím.Odezní to někdy?Zmírní se to časem?Jak můžou lékaři s čistým svědomí říct, že na nich nemůžete být zavislý když poznám rozdíl mezi lékem a placebem.Mám přístup k lékům ale momentálně kvůli své práci nemůžu navštěvovat psych.Ani v blízkém okolí není nikdo kdo by mi vyhovoval.všichni jen předepis. další léky.já se jich chci zbavit,pro dobro své a v budocnu i dítěte.Prosím o radu,jak zvládnout vysazování léku.děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u antidepresiv nehovoříme o závislosti v pravém slova smyslu. Může ale jít o tzv. syndrom z vysazení, který je přechodný, nebo také o to, že porucha potřebuje trvalou léčbu. Každopádně venlafaxin je možné užívat i v těhotenství, je-li to nezbytné. Dále je dobré zvážit, zda by se v takovém případě nemohla uplatnit psychoterapie, která může pacientovi pomoci změnit strategie, které uplatńuje při vyrovnávání se se stresem.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Vysazování léků je někdy velice náročný proces, zejména pokud jde o časovou náročnost celého problému. Sama jsem vysazování několikrát zažila. Někdy to šlo velice rychle, když se jednalo o alergickou reakci na léky, jindy to šlo zase velice pomalu (i celé měsíce) pokud to byly léky, které jsem brala dlouhodoběji a ve vyšších dávkách. A pokud šlo o opravdu zásadní změnu, byla nutná hospitalizace. Závislost v pravém slova smyslu jsem nezažila. Ale pokud užíváte preparát delší dobu, ať chcete nebo ne, tělo si na něj zvykne a tím pádem si na něj složitěji odvyká. Což se pak projevuje vedlejšími účinky (zpomalené reakce, brnění …). Já jsem vždy pracovala s psychiatrem. Jednou jsem zkusila samovolně vysadit a důsledky byly až katastrofální. Opravdu mám zkušenost, že je potřeba odborného dozoru. Chápu, že máte důvody, proč medikaci změnit. Ale zároveň píšete, že jste na ni velice citlivá. Já osobně bych určitě navázala spolupráci s nějakým odborníkem, stála si za svými záměry, ale zároveň bych brala v potaz jeho zkušenosti a pohled na věc. Přeji hezký den.


Zpět na seznam