Je možné, že trpím ADHD?

Dobrý den, už nějakou dobu si všímám, že mám veliký problém s pamětí a soustředěním se. Ne, že bych vyloženě na věci, události atp. zapomínala. Často si na kus papíru napíši důležitá data, seznam věcí, které musím nakoupit, atp. z praktických důvodů (a protože mi to uleví stres, kdy vím, že na nic nezapomenu). Spíše mám veliký problém s tím, dávat při běžné konverzaci občas pozor. (Toto je obzvlášť detrimentální, když na univerzitě během hodin musím dávat pozor). Například, ihned po tom, co můj konverzační partner dopoví myšlenku, tak jakoby zapomenu na vše, co řekl. Další věc je ta, že mám neustálý pocit, že mám v hlavě "prázdno", a slyším své myšlenky jen, když se "donutím" k tomu, abych si něco v hlavě řekla. Nevíte, jestli se tyto symptomy vztahují k ADHD? Působí mi to nepříjemnosti při každodenní interakci, jelikož se bojím, že si ostatní budou myslet, že jim nedopřávám dostatek pozornost, nebo že mě jejich myšlenky nezajímají. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ADHD se může projevovat i v dospělosti, jsou i případy, kdy v dětství nebylo zachyceno a v dospělosti bylo ADHD diagnostikováno. Je k tomu třeba odborného vyšetření. je-li to tak, lze pak použít léků.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Oceňuji Vaši metodu- zapisování si důležitých věcí na papír, kdy ulevíte své hlavě a tímto způsobem myšlenky odkládáte. V dnešní uspěchané a moderní době, kdy náš mozek přijímá neustále velké množství informací a podnětů, není divu, že kolikrát něco zapomeneme, jsme v myšlenkách jinde, nevnímáme přímo např. rozhovor s druhou osobou apod. Někdy mám období (i v práci), kdy mě sebemenší zvuk vyruší z mého vnímání a koncentrace, to si pak pustím klidnou hudbu do sluchátek. Pomáhá mi to k uklidnění pozornosti, napojení na koncentraci. Pokud máte pocit, že se Vás ADHD týká, potom bych se asi obrátila na odborníka, který cíleným psychologickým vyšetřením může zjistit, o co se jedná a kde je asi příčina nepozornosti, zapomínání apod. Nebo lékaři popište Vaše nepříjemnosti, které ovlivňují Váš běžný život. V poslední době mě uklidňuje zjištění, že plno lidí mluví o nepozornosti a zapomínání. Někdy si proto zkusím trénink paměti a podobné podpůrné metody. Doufám, že jsem Vám mohla pomoci a přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam