Je to deprese?

Dobrý den. Na základce jsem zažívala šikanu, od té doby mám strašně malé sebevědomí. Když jdu mezi lidmi někde na veřejnosti začnu se třást, začne mi rychle bušit srdce a těžko se mi dýchá. Dost často jsem myslela na sebevraždu, teď mívám stavy kdy celý večer brečím a nevím proč, asi před měsícem jsem se začala třepat, hodně se mi klepou hlavně ruce. Mám pocit že se nedokážu uklidnit. Jsem pořád ve středu ze školy, mám strach že jí nedám. Každý den mě bolí hlava. A přepadává mě chuť brečet, jen tak bez důvodu. Za odpověď předem děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, traumatizující prožitky, které přináší šikana, mohou následně ovlivnit sebehodnocení člověka, což může mít za následek problém se sebevědomím, strach se projevit apod., odtud se mohou odvíjet úzkosté stavy, někdy doprovázené záchvaty pláče. Psychologické poradenství či psychoterapie by Váým mohly pomoci vnést do Vašeho prožívání souvislosti, porozumět mu a najít optimální strategie, jak tomu čelit. Neváhejte odbornou pomoc vyhledat, můžete se informovat, zda je na vaší škole k dispozici školní psycholog či vyhledat ambulantní odbornou péči.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ptáte se, zda to, co zažíváte, je deprese. Já si myslím, že jste ve stresu a že na to reagujete, zřejmě citlivě. Asi krom smutku zažíváte i nějakou úzkost, paniku, strach. Co vám mohu doporučit já, je nějak prakticky se snažit situaci zvládnout. Zejména se připravovat do školy. Pak zvážit po určité době, zda škola, kterou děláte, je pro vás ta pravá. Jestli by vám třeba neprospělo změnit obor. Vzdělávání samo o sobě je poměrně cenná věc. Nejen, že člověku trochu rozšíří obzory, ale naučí ho také zpravidla právě nějak reagovat na kolektiv, s čímž jste se zřejmě dříve potýkala. Pak také trénuje paměť a v neposlední řadě umožňuje najít si ne úplně podřadnou práci. Občas se člověk mine a vybere si špatnou školu, nebo obor. To neznamená, že je vše ztraceno. Přeji vám hodně sil. Ať se vám lépe daří ve vzdělávání a později i v práci a osobním životě.


Zpět na seznam