Je to porucha?

Dobrý den, je mi 13 let a nevím, jestli to, co prožívám, je v pohodě. Před cca osmi měsíci jsem prožila traumatický zážitek, následovaný 4 měsíční depresí. Deprese ale potom začala cyklovat se svým naprostým opakem. Periodicky prožívám stavy, kdy jsem v naprosté euforii, snadno se naštvu, hodně mluvím, chodím mezi lidi. Nápady, myšlenky a kreativita proudí v nekonečné řadě. Málo spím, a přesto nejsem unavená. Naproti tomu jsou stavy, kdy jsem celý den unavená, smutná, nemám do ničeho chuť, nejraši bych celý den proležela v posteli. Svět ztrácí barvy, jídlo chuť. Někdy mívám problém odlišit své představy od reality. Mohlo by to být něco víc? Prosím, poraďte mi.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, dospívání je pro psychiku náročné období a může se stát, že přitom dochází ke kolísání nálady. Určit, zda se již jedná o poruchu se takto nedá. navíc uvádíš, že jsi poměrně nedávno zažila traumatickou událost, která měla za následek depresivní stavy. Asi by stálo za to konzultovat s psychologem, protože prožité trauma může náladu ovlivňovat, i když si to člověk rozumově nespojuje. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve svém dotazu popisujete výkyvy nálad, které pokud jsou v běžných mezích, jsou známé asi každému z nás. Já sama se také některý den cítím smutná, bez nálady a bez zájmu o cokoli a jindy naopak plná elánu, chuti zkoušet nové věci a jít ven mezi lidi. Jste ve věku, kdy se v psychice člověka dějí bouřlivé změny a i k dospívání výkyvy nálad typicky patří. Přesto odhaduji, že si u sebe všímáte větších výkyvů v náladách, než je běžné mezi vašimi vrstevníky. Ostatně proto také hledáte pomoc i prostřednictvím naší poradny. Zda se jedná o poruchu nelze posuzovat takto na dálku na základě pár vět. Nevím, zda jste se svěřila rodičům nebo někomu jinému z dospělých ve vašem okolí. Na některých školách bývá také školní psycholog nebo výchovný poradce. Zda se jedná o duševní poruchu může posoudit dětský psycholog na základě podrobnějšího vyšetření. Držím palce v hledání vhodné pomoci. Dotaz v naší poradně je první skvělý krok.


Zpět na seznam