jedná se o schizofrenii?

Dobrý den.Léčím se pravidelně dva roky s bipolární afektivní poruchou a celou tu dobu jsem v lehkých až středních depresích. Předtím mnoho let bez léčby. Již na zš a sš jsem měla deprese se sebepoškozováním vlivem traumatických zážitků. později přišly i těžké deprese,střídané nejspíše hypomániií...poté dvakrát - před pěti a třemi lety nejspíše psychoza - u té první už si nepamatuji, co ji rozjelo, ale u té druhé to byl traumatický zážitek (celé ty roky mi pomáhal přítel, bála jsem se navštívit psychiatra)...a tady bych se s vámi chtěla poradit, o co se vlastně jednalo,(naživo jsem zatím o tom s žádným odborníkem mluvit nedokázala)...zkusím tak jak mi to dovolí pamět přiblížit, co se tehdy dělo. nejdříve jsem nepotřebovala jíst ani spát, později různé stavy euforie až extáze střídaly hluboké propady (třeba i z minuty na minutu), ztrácela jsem kontakt s realitou,myslela jsem si,že mám různé nadpřirozené schopnosti, že jsem anděl ....někdy realita probleskávala, ale někdy jsem tím byla uplně pohlcená... Jindy jsem si zase oholila hlavu protože jsem nedokázala snést pocit vlasů na hlavě, celé tělo jako by mi hořelo...myslela jsem si že většina lidí jsou démoni, dokonce i přítel...někdy jsem byla hodně agresivní z pocitu ohrožení...těch zážitků a vjemů bylo mnoho, není v mých silách to vše uvést...ale zajímá mě, zda se z mnou popsaného mohlo kromě maniodepresivní psychozy jednak také o schozifrenii. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, i u bipolární afektivní poruchy jsou psychotické prožitky možné, patrné to je například u manie s psychotickými příznaky. Psychotické příznaky jsou také typické pro tzv. akutní polymorfní psychotické poruchy, které často vznikají na podkladu traumatické stresové spouštěcí události, někteří odborníci pak pracují také s pojmem tzv. psychospirituální krize. Pokud v tom chcete míti jasněji, doporučuji, podobně jako naše peer konzultantka, probrat to s odborníkem osobně. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, není v mé kompetenci vyjadřovat domněnky o vaší diagnóze. Ale jako člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním bych vás hlavně chtěla povzbudit, abyste všechny vaše otázky řešila se svým lékařem. A pokud to z nějakého důvodu nejde, abyste se buď poohlédla ještě po jiném, nebo zkusila získat doporučení na psychoterapeuta, který má v náplni práce především rozhovor o všem, co vás tíží. Můžete nejen získat informace, ale třeba se také některých nepříjemných pocitů zbavit, nebo je zmírnit. Ať se to podaří!


Zpět na seznam