Jidlo

Dobry den, pane doktore. Mám takový dotaz mám paničkou hrůzu z jídla že mi zaskočí a mohu se udusit. Myslím si ale že strach je zbytečný. Že reflex by byl tak silný že bych vše vykašlala. Beru cipralex a zajímalo by mě jestli mě léky zbaví těchto pocitu a přemýšlení nad tím. Pořád se prohlížím krk atd. Už m ex to unavuje. Léky beru teprv týden. Děkuji. L
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrýá den, Vaše úzkost má jasný předmět (strach z udušení při jídle), čímž upomíná na fobii možná také nutkavost. Rozvoj účinku atidepresiv se zde počítá na více týdnů, vhodná je též psychoterapie.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Lék Cipralex Vám byl předepsán od lékaře nejspíše pro léčbu paniky, jak i sama píšete. Zpravidla je to s léky takto: může trvat několik týdnů, než se začnete cítit lépe a vedlejší účinky odezní. To by tedy mohlo pomoci i u Vaší panické hrůzy, strachu z jídla kvůli zaskočení sousta. Cipralex může být užíván společně s jídlem nebo též nalačno. Sama i správně konstatujete, že strach je větší než se opravdu jeví a instinkt či reflex by Vás ochránil. Na Vašem místě bych zkusila, právě toto vědomí posílit. Být si jistá, že jídlo normálně patří do našeho života a je důležitou výživnou součástí pro naše tělo. Váš reflex funguje správně a vlastně se Vám nic nemůže stát. Jinak se zkuste i sama sebe zeptat, odkud se bere ten strach a že zrovna je spojen s jídlem? Možná se Vám podaří, snížit alespoň trochu pocit strachu a najdete větší klid. A kdo ví, třeba si začnete jídlo opravdu užívat, aniž byste si kontrolovala krk. Ale chápu, že snadno se říká a nelehce koná. Přeju hodně štěstí a zdaru.


Zpět na seznam