Jsem bipolární?

Chápu,že mi asi doporučíte návštěvu odborníka,ale té se jíž budu snažit vyhnout.Nikdy mi to nic nepřineslo,jen prohloubenější pocit nepochopení.Když mě nedokáže pochopit psychiatr/terapeut, ačkoli se jim snažím vysvětlit, proč a jak myslím,tak to jen prohlubuje ztrátu "víry" v lepší zítřky.Cítím se,jako bych byla jediná,která uvažuje danými způsoby a jsem z toho nešťastná. Jsem přesvědčena o tom,že nepatřím do tohoto světa a každý další den mě v tom jen utvrzuje. Myšlenky na sebevraždu jsou mou každodenní realitou,nicméně se stále snažím žít a naplňovat svou nejvyšší hodnotu,užitečnost.protože jinak nedokážu žít ve světě pokrytectví,nenávisti,sobectví,lží atp.Co se týče těch mých (řekla bych) hypománií..jsem schopná broukat si při chůzi na ulici,cítit neskutečný pocit naplnění,lásky,souznění,dobra. Vnímám všechno jako primárně dobré.Například zpěv ptáků bych v tomhle stavu mohla poslouchat hodiny a bude mi poskytovat neskutečné jiné dimenze,kdy pochopím cokoli a všechno dává smysl.Procházka lesem je jako očista,příležitost přemýšlet a být tak neskutečně prostoupena štěstím,chápáním,vnímáním..Ale pak se vše vrátí do "normálu", kdy nic nedává smysl a všechno je jen trapnou iluzí života, který vede odnikud nikam a jedna bolest střídá další.Nechci psychiatry/terapeuty..nechápou mě.A nechci léky,protože doposud udělaly vše jen horší.Nebyla jsem schopna uvažovat způsobem, který mi vyhovuje a poskytuje mi i mnohé dobré,ztratila jsem sebe sama.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přemýšlím, jak odpovědět na Váš dotaz, jelikož jsem psychiatr/psychoterapeut a Vy odbornou péči, poskytovanou těmito lidmi odmítáte. Také nemohu po internetu rozhodovat, jakou diagnózu asi máte, zároveň si myslím, že to nemusí být to nejdůležitější. Problém je také v tom, že diagnostika bipolární poruchy a ostatních poruch nálady se odvíjí z trochu jiného úhlu pohledu, než je tomu v případě diagnostiky osobnostních rysů. V případě poruch nálady se zohledńuje především nálada a její výkyvy, na prvním místě je tedy především vnější popis stavu. U osobnostních poruch si diagnostika hlouběji všímá toho, jaký má člověk v sobě zakořeněný vztah k sobě samotnému, od kterého se pak odvíjí i vztah k druhým a ke světu vůbec. Od tohoto vzorce se pak mohou odvíjet hluboké a zdánlivě bezdůvodně se měnící emoce, které vychází z měnících se postojů v hodnocení (sebe, druhých, světa kolem) a které pak vedou i ke změnám nálady. Tento proces probíhá automaticky, neuvědomovaně. Pokud tyto změny nálad odpovídají dynamice BAP, stává se, že je pacient diagnostikován oběma diagnózami a mluví se o tzv. komorbiditě, současná psychiatrie je totiž založená především na popisu příznaků. Problém je pak v tom, že například farmakoterapie je u problémů, vycházejících z osobnosti (chceme-li povahy) méně účinná, než u těch, které vycházejí spíše z poruchy biologického rytmu. Zde pak může hodně práce vykonat psychoterapie, pokud pacient najde terapeuta, který to s lidmi s osobnostní problematikou rozumí, což nemusí být lehké. Jak vidíte, jde o problematiku značně složitou, kdy opravdu nelze takto určit, kde stojíte zrovna Vy, nicméně odpovědi psychiatra a peer poradců mohou někdy aspoň trochu napovědět. Přeji Vám, abyste ve své práci na sobě našla úlevu a více těch období, kdy se cítíte dobře.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, někdy žasnu nad neuvěřitelnou „shodou náhod“, které se v životě dějí – teď zrovna nad tím, že váš dotaz systém přiřadil právě mně. Vaše pocity totiž moc dobře znám a i když asi ne v takové intenzitě, mívám je naprosto přesně také tak. Myslím, že jste vystihla, že vaše „nemoc“ je jen přesné vnímání reality. Opravdu lze vidět svět v jeho holé naprosté bídě a pak zase vnímat tu krásu, kterou současně nabízí. A je opravdu těžké najít mezi těmito dvěma extrémy nějakou smířenou spokojenost. Myslím, že v tom je možná právě náš úkol pro pobyt na této planetě: najít rovnováhu. Vždyť abychom mohli vůbec odlišit dobro a zlo, musí existovat současně. Bez protipólů nelze žádný z nich ani pořádně definovat. Mně osobně hodně pomohly knihy od Deepaka Chopry, americko-indického lékaře, který v jedné z nich píše: „Co činí z nepříjemných situací situace nesnesitelné je to, že je nedokážeme přijmout“. Myslím, že jste na dobré cestě k tomu, jen s tím zatím nedokážete být i spokojená. Dovedu si představit, že léky a terapie vám ještě zvýšily pocit, že vám nikdo nerozumí. Zkuste tohoto autora, zejména knihu „Vnitřní síla a svoboda a milosrdenství“, případně také od dr. Rossové „Světlo na konci tunelu“. Moc vám přeji, aby vám přinesly stejnou úlevu, jako mně. Případně se prostě také vyhýbejte věcem a zprávám, které vám nedělají dobře.


Zpět na seznam