Jsem nemocná?

Um... Dobrý den. Upřímně, moc nevím, jak to mám vše sepsat, popsat. Bojím se, že je to jen nějaká hloupost, ale za pokus nic nedám. Nějakou dobu jsem přemýšlela o rozdvojené osobnosti. Přijde mi, že nejsem totiž jedna, ale jsme tři. Problém je v tom, že si vždy vše pamatuji. Takže rozdvojená (roztrojená) osobnost to není. No... Chtěla bych vědět, jestli to není jen něco dočasného, něco co jsem si jen usmyslela, či tak něco. Bude mi zanedlouho 14, takže jestli to není jen něco, co souvisí s dospíváním. Přijde mi to... Zvláštní. Protože si normálně povídáme. Vlastně, spíš se hádáme. Jedna z nich je celkem agresivní. Pere se s klukama (dostala jsem se díky tomu do nemocnice) a mluví sprostě (což bych si já nedovolila). Druhá je spíš jako malé dítě, má ráda sukně, plyšáky a culíky. Jsou úplně jiné. Jednu chvíli ovládá tělo jedna, pak druhá... A mě to s nimi nebaví. Nemáme se rády, jedna z nich mě pořád uráží a často pobízí, ať se sebepoškozuju. Což samozřejmě já dělat nechci. No... To je snad vše, co jsem chtěla napsat. Přeji hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, procházíš obdobím na přechodu dětství a dospívání, kdy si člověk dotváří svou identitu. Někdy s tím může mít mladý člověk určité problémy. Lidská osobnost v sobě zahrnuje různá rozpoložení, která jsou do velké míry ovlivněna různými emocemi, takže se dá říct, že člověk v sobě může mít prvky dítěte toužícího po dětském světě, jindy převažuje agrese, jindy člověk přemítá nad tím, kým vlastně je apod. Mnoho lidí nad tímhle vůbec nepřemýšlí a tudíž s tím nemá problém. Pokud Ti Tvé stavy dělají starosti, pak je myslím doporučení naší peer poradkyně na místě, pro děti a mladistvé funguje bezplatná linka bezpečí - tel. 116 111, kde můžeš své prožívání konzultovat, linka poskytuje též chat a mailové poradenství. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Moc oceňuji odvahu o svých potížích napsat a podle mého názoru je i dobře zformulovat. Nepamatuji si, že bych v období svého dospívání měla podobné prožitky, ale také to pro mě nebylo úplně jednoduché. Myslím, že by pro Vás bylo vhodné obrátit se na dětského psychologa, případně na linku důvěry a o svých potížích si promluvit s odborníkem. Je možné, že jsou Vaše stavy dočasného charakteru, ale pokud to není jisté, bude, myslím, vhodné je řešit co nejdříve. Věřím, že včasná psychoterapeutická podpora pomůže k nalezení vhodného postupu k řešení/léčbě Vašich potíží. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam