Jsem nemocná?

Dobrý den, Je mi skoro 16let a něco se semnou stále děje .. v hlavě se mi ozývá několik hlasů , často jim pomocí myšlenek odpovím .... Často jsem unavená a mám depresi ... Když jsem někde ve společnosti nebo s rodinou delší dobu jako třeba 2-4h začne mě bolet hlava a potřebuju být sama , zamknout se v pokoji a myšlenkově odpovídat těm hlasům .... Často se mi stává ,že když vidím nějakého člověka nebo i zvíře , třeba jen na fotce tak se okamžitě stane mým "společníkem" se kterým můžu komunikovat díky myšlenek a někdy i nahlas , probírám s nimi cokoliv... Někdo je v mé hlavě chvíli ale někteří už třeba i 5let ... Hodně mi to ovlivňuje školu , protože se nemůžu soustředit. Docela často se mi stává že nevnímám realitu , prostě uteču myšlenkově úplně někam jinam. A taky mám nutkání k sebepoškozování , je to tím že se nenávidím a když se něco stane tak často dávám vinu sobě .Ještě jsem to nikomu nesdělila , protože si myslím že by mě nebrali vážně a nejsem moc otevřený člověk ....
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, slyšení hlasů samo o sobě ještě nemusí být nemocí. Nicméně Ty v souvislosti s tím uvádíš i další problémy - deprese, potíže se soustředěním a vnímáním reality, pocity viny a sebenenávist. To už může ukazovat na hlubší psychický problém či poruchu. Pozitivní je, že si to uvědomuješ a dokážeš to dobře popsat, což svědčí o tom, že jsi inteligentní a máš to zatím pod kontrolou. My, psychiatři a psychoterapeuté, jsme přesvědčeni, že pokud se s podobnými problémy začne pracovat včas, je možné zabránit nebo aspoň zmírnit propuknutí vážnější poruchy, kdy se realita člověku zcela vymkne z kontroly. Nepíšeš nic o tom, jak důvěřuješ či nedůvěřuješ svým rodičům. Pokud jsou vaše vztahy dobré, můžeš se svěřit jim. Pokud se toho obáváš, jsou tady další možnosti, např. cestou školního psychologa, nebo ambulantního specialisty. Je také možno obrátit se anonymně na bezplatnou linku bezpečí (tel. 116 111), která poskytuje také poradenství formou chatu a e-mailu. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, za potíže, které popisujete, se rozhodně nemusíte stydět, nejste sama, kdo něco podobného prožívá. Na vašem místě bych vyhledala lékaře – psychiatra, aby posoudil, o co jde a co s tím. Já osobně mám zkušenost s depresemi a mívala jsem i sklony sama sebe obviňovat, příliš si sama sebe nevážit – a z toho vyplývalo mnoho duševního utrpení, které jsem zažívala. V tomto mi velmi pomohla psychoterapie, rozhovory, ve kterých jsem se postupně naučila mít na sebe daleko laskavější pohled. Tím, že jsem se naučila víc si vážit sama sebe, se mi začalo celkově daleko lépe žít a zdaleka tolik nepropadat depresím a úzkostem. Jsem přesvědčená, že i vy byste s pomocí terapeuta mohla přestat sama sebe nenávidět a naopak se mít zdravě ráda. Věřte, že pak se člověku daří ve všem mnohem lépe. Moc vám držím palce, ať se doberete pomoci.


Zpět na seznam