Jsou nutné AD?

Beru nekolik let s prestavkami antudepresiva. Obvykle po nejake tezke události jako je rozchod. Nebo umrti blízkeho. Obvykle pi roce se cítím lip ale uz podruhé me doktorka nuti abych je brala dál pry aspon 2 roky? Je to ale nutné cpát se léky? Když necítím neustale pocity smutku a deprese? Spis jen občasna situace ve me vyvola treba jednodenni úzkost? Např. kdyz potkám ve městě bývalého a nevím jak reagovat a vyplavi se dobre i zle vzpominky nachvíli. Nestačil by mi jen nějaký lék proti úzkosti který bych si jen občas vzala? Jednorázove? Přijde mi to zbytečné zátěžování organismu cpát do sebe chemii pořád...když mam jen občas nějaké jednodenni úzkosti ktere na druhý den přejdou. Nemyslíte že by bylo lepší vzít si jen semtam neco na úzkoszt? A ktery lek byjste poradil? Může jej předepsat i obvodni?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslůím, že lékař by pacientovi neměl léčbu antidepresivy "nutit", může jí ale doporučovat. V tom případě by měl pacientovi jasně sdělit, na čem se jeho doporučení zakládá. V psychiatrii jsou jasné situace, kdy to bvez antidepresiv nejde (např. těžké deprese, protrahované úzkosti či často se opakující panické stavy), nicméně v takových případech pacient s léčbou většinou souhlasí. Pak jsou situace, kdy do velké míry záleží na vůli pacienta. Léky pro rychlé potlačení úzkosti jsou, ale u většiny z nich hrozí vznik návyku, jsou-li užívány pravidelně, či příliš často. S úzkostmi také efektivně pracuje psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu Vaše obavy z toho, abyste neužívala léky nadměrně či zbytečně. Takové obavy jsem zažívala také, v počátcích onemocnění jsem dokonce léky nechtěla brát vůbec. Trvalo dost dlouho, než jsem dospěla (po opakovaných debatách a vyjednávání se svým lékařem) k řešení, kdy mi léky pomáhají, a nemám pocit, že jich užívám příliš. Myslím, že by bylo dobré promluvit si ještě jednou s Vaší lékařkou a pokud to nepomůže, zkuste vyhledat jiného psychiatra. O lécích je podle mého názoru nutné s psychiatrem otevřeně mluvit a výsledná medikace by měla být společným konsensem (ne že Vás bude lékař do něčeho nutit). Máte nárok znát odpovědi na Vaše otázky a zdůvodnění použité lékařské strategie včetně medikace. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam