Kam sa obrátiť o pomoc?

Dobrý deň, mám 28 rokov a myslím že začínam trpieť depresiou. Som melancholický, nič ma nebaví, mám pocit že sa mi v ničom nedarí, som zbytočne hnusný na ludi vo svojom okolí a aj keď si uvedomujem iracionalitu týchto činov nedokážem reagovať inak, odohnal som od seba priateľku aj kamarátov. kvôli tomu sa nenávidím ešte viac. Trpim paranoiou a myslím na samovraždu. Nechcem ísť za praktickým lekárom pretože si myslím že mi nepomôže a zároveň sa bojím že budem mať duševnú poruchu v záznamoch. K súkromnému psychiatrovi mám tiež obavy ísť kvôli finančnej náročnosti. Je tu nejaké iné riešenie?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčba v klasické psychiatrické ambulanci, i té soukromé, je hrazena ze zdravotního pojištění, má li ambulance s Vaší pojišťovnou smluvní vztah. To platí i o řadě ambulancí klinických psychologů.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dokáži pochopit Vaše problémy, mojí diagnózou je bipolární porucha a v obdobích depresí jsem mívala podobné potíže jako Vy. Myšlenky na sebevraždu jsem zažila pouze při první těžké depresi, kdy jsem si myslela, že se můj stav nikdy nezlepší. Když přemýšlím o tom, co mi pomohlo, byly to jistě léky, které zmírňovaly ty nejhorší příznaky. Především to ale byla snaha postupně něco dělat, pracovat, i když mi to moc nešlo, víra, že se situace zlepší, pozitivní motivace a další důležitý faktor, kterým je čas. Chápu důvody, proč nechcete navštívit praktického lékaře. Na Vašem místě bych rozhodně vyhledala odborníka, který není soukromý. Podle mých zkušeností není třeba mít k návštěvě ambulantního psychiatra doporučení od praktického lékaře, stačí se objednat. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam