Když antidepresiva nezabírají

Dobrý den, moje maminka (72 let) se už asi rok trápí s těmito projevy - nespavost, únava, tlak v hlavě i v končetinách, pálení hlavy atd. Dostala už několik druhů antidepresiv,lékaři na ní vyzkoušeli všechno možné, ale po všech jí bylo vždy špatně - trnutí těla, pálení hlavy a končetin, mrazení v zádech, střídání chladu a tepla v těle, velká únava a hlavně nespavost. Dobrovolně se měsíc léčila i v psychiatrické nemocnici, ale tam jí také nepomohli. Bylo jí ze všech léků strašně zle a nedalo se to vydržet, musela je vysadit. Při životě ji drží jen Lexaurin a Stilnox. Po těchto lécích jí zle není a alespoň se několik hodin vyspí. Psychiatrička jí řekla, že se asi nechce léčit, ale to vůbec není pravda. Maminka byla vždy nesmírně aktivní,společenský a usměvavý člověk, ráda by se uzdravila, ale nikdo nám nedokázal zatím pomoci.Nechápeme, jaktože jí antidepresiva nepomáhají, ale její stav zhoršují. Neexistuje nějaká alternativní léčba? Opravdu si už nevíme rady a je smutné takto maminku vidět... Nemůže být třeba na nějakou složku těch léků alergická? Moc děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v současné době máme na trhu řekněme dvacítku antidepresiv několika skupin, která se liší mechanismem účinku. Většinou se nakonec najde takové, které pacient snáší a které účinkuje. Při hledání léčby je někdy velké trpělivosti, u seniorů bych řekl, že téměř vždy. Rozvoj účinku antidepresiv trvá déle, než u mladých lidí, často je třeba vzhledem k věku nižšího dávkování. Mou pozornost také zaujalo to, že Vaší maminku drží nad vodou Lexaurin a Stilnox, tedy léky, které sice přináší okamžitou úlevu, nicméně depresi neléčí a navíc na ně může vzniknout návyk. Pacienti těchto léků zbavují neradi, i když si to nemusí přiznat. To může vést k odmítání jiné léčby, což si také nemusí připouštět. Zeptal bych se paní doktorky, jak to přesně myslela. Další částí léčby pak může být psychoterapie, jak píše naše peer poradkyně, i z toho důvodu, že uvědomovat si své stáří a úbytek sil je samo o sobě stresujícím faktorem.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, je rozhodně dobře, že situaci s maminku nepodceňujete a že hledáte alternativní řešení, když léčba antidepresivy nepomáhá. Chápu její situaci, zažila jsem podobné problémy, i když je mojí diagnózou bipolární porucha. Léčila jsem se především, když jsem byla v manické epizodě, často s pobytem v léčebně. Zažila jsem ale i těžké deprese, které mi subjektivně připadaly podstatně horší. Zdálo se mi, že mi nic nepomáhá, léky nezabírají. S lékařem jsme zkoušeli různá antidepresiva, měla jsem pocit, že nemají žádné účinky, nebo že mi je ještě hůř. Lékař mi vysvětlil, že účinky psychiatrických léků bývají často individuální a chce to trpělivost. Do teď mi vlastně není zcela jasné, jak jsem se z depresí dostávala. Nezdá se mi, že by to bylo především působením léků. Bylo to hlavně snahou se pozitivně motivovat, pracovat s psychikou a dalším důležitým faktorem, kterým je čas. Podle mého názoru by mamince mohla pomoci odborná podpora formou psychoterapie a postupně i další aktivity jako třeba návštěva kina, divadla, procházky v přírodě apod. Moc držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam