Ketilept (quetiapinum) v těhotenství

Dobrý den, chci se zeptat, užívám Ketilept a zjistila jsem, že jsem těhotná. Bohužel moje psychiatrička se nikdy nesetkala s těhotenstvím a užíváním léků obsahujících quetiapinum, ani nedohledala žádné informace.. Je Ketilept v těhotenství bezpečný? Jinak jsem zdravá, užívám pouze Ketilept a Sertivan, který prý bezpečný je. Moc děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, quetiapin (látka obsažená v přípravku Ketilept), nepatří pokud vím mezi léky pro plod vyloženě nebezpečné, ale lékař by měl vždy zvážit nutnost podávání a zisk z léčby psychofarmakem v těhotenství oproti faktu, že látka se do těla miminka dostává a působí na něj, což se může po porodu, kdy přísun látky přestane, projevit, např. zpočátku útlumem, poté zase neklidem, což souvisí s tím, jak se látka z těla novorozence odbourává. Je to Záleží také na dávkování. Povinností lékaře je si dohledat co nejvíc dostupných informací, což v dnešní době není příliš obtížné.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz se týká užívání léků v těhotenství a je tedy ryze odborného rázu. Jako peer konzultant, to jest člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, jsem v této oblasti pouhý laik, stejně jako vy. Nemohu Vám tedy na Vaši otázku odpovědět, odpoví Vám jistě můj odborný kolega z poradny. Za sebe Vám jen přeji klidné a bezproblémové těhotenství a radostné mateřství. Držím Vám palce.


Zpět na seznam