Knedlík v krku, potíže s nádechem i přes antidepresiva

Dobrý den. Delší dobu mě trápí jistý problém. V říjnu se u mě poprvé objevila úzkostná porucha (měla jsem po svatbě, vícekrát jsem měla nějakou střevní chřipku a celkově mě to dost oslabilo). Objevily se u mě tyto symptomy: nespavost, pocení,knedlík v krku, třes, nechuť k jídlu, hubnutí. Po pár dnech nevyspání a trápení jsem navštívila psychiatričku. Byla mi předepsána antidepresiva Mirtazapin. Nejdříve jsem užívala 7,5 mg a postupně jsme dávku zvýšily na 22,5 mg. Prvotní symptomy vymizely, ale během braní prášků (pořád jsem se s tím nemohla psychicky smířit) se mi zhoršilo dýchání a knedlík v krku. Byla jsem po prášcích hodně nabuzená - spala jsem dobře, ale byla jsem pořád hodně nervozní. Dýchání se mi proto zhoršilo a nijak se to nezměnilo ani se zvýšením dávky. Momentálně zkouším dýchat dechovou techniku Sudarshan Kryia. Trošku se to zklidnilo. Někdy spím hůře, občas mi jakoby tepe na hrudi a dýchání je stejné - často mám potřebu se zhluboka nadechnout a dýchací svaly mi připadnou jakoby unavené, přetížené, knedlík v krku mám stále, už asi 3 měsíce. Prášky jsem snížila na 7,5 mg. Nic se nezhoršilo. Mohou tyto problémy souviset s úzkostí, která nebyla správně léčena? Nebo jsem si zafixovala špatný typ dýchání? Kromě tohoto problému mě nic jiného netrápí, ale už jsem z toho dost unavená. Nevím, na koho se obrátit. Závodně sportuji a zdraví je pro mě na prvním místě.Prosím o radu, na koho se obrátit. Mockrát děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pocity knedlíku v krku a dechové tísně často patří k úzkosti, někdy mohou být jejím jediným projevem. Dechová a jiná cvičení, vycházející z technik jógy mohou člověku prospět, ale upne-li se na ně úzkostný člověk jako na svou záchranu, mohou jeho stav ještě zkomplikovat. Doporučoval bych obrátit se na psychologa/psychoterapeuta, který Vám může pomoci pochopit, odkud se Vaše úzkosti beou a tím i jak s nimi zacházet. Pokud antidepresivní medikace nemá účinek, stojí za to zvažovat změnu farmaka, ale to je již na pohovor s psychiatrem.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. Sama u sebe zažívám pocity spojené s "knedlíkem v krku", s obtížným nadechováním a s velkou tíží na hrudi, u které mám dojem, že mě zadusí. V mém případě je to spojené s úzkostmi, které se objevují bez zjevné příčiny a souvislostí. Naučila jsem se v těchto chvílích zvolnit a popřemýšlet, jak vnést do života více klidu a pohody. Změna léků na dýchání neměla vliv. Pozitivně hodnotím autogenní trénink, který nás učili v nemocnici při hospitalizaci. Velmi důležitá je pro mě psychoterapie. Doporučila bych Vám vyhledat psychologa, který by Vám pomohl najít odpověď na Vaše otázky a pomohl Vám. Také závodně sportuji a má energie je velmi úzce spjata s psychikou. Když mi není psychicky dobře, mám problém doma vyjít schody a jsem zadýchaná ještě půl hodiny. Jakmile se mi ale uleví, můžu sportovat jako dřív, když jsem ještě nebojovala s depresemi. Věřím, že dokážete dostat své dýchání pod kontrolu a přeji Vám hodně sportovních úspěchů!


Zpět na seznam