Kofein (káva) a AD (Venlafaxin + Triticco)

Dobrý den. Užívám Venlafaxin asi 4 roky, postupně snížený z maxima (150+75+150) na 75+0+75. Posl. cca 3 roky ještě s Triticcem kvůli spaní, ale stačí mi 1/3-2/3 ze 75 mg. Pozoruji ale, že mi konzumace kávy (piju v práci kvůli překonání únavy, jako ranní start, pak po obědě - nejmenší dávka z automatu, jak pro Itala nebo Řeka) nedělá dobře na psychiku, když se zvedne na tři dávky, ale zároveň jsem v pracovním prostředí na kávě závislý. Jinde to tak neprožívám. Poradili byste mi, jak kávu z denního cyklu vyřadit? Když ji zkouším nahradit čajem-ať zeleným nebo černým, tak moc úspěšný nejsem-brzo zvítězí potřeba kávy. Jak závislost. Jediná nějak fungující alternativa se zdá být zelenina. Předem díky za postřehy/rady.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, boužel, nebo možná bohudík, neznám rady na všechno. Nedělá-li Vám káva dobře (ani nepíšete, jak se to projevuje), vzdejte se jí. Je-li fungující alternativou zelenina, držte se toho. Zelený čaj obsahuje víc kofeinu než káva, takže závislostí na této látce to asi nebude. Jste-li závislý na kávovém rituálu, zkuste tu bez kofeinu.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama patřím mezi lidi, kteří jsou citliví na kofein i tein, proto musím být s konzumací kávy i čaje opatrná. Obojí mám ráda, ale po větší dávce kofeinu cítím úzkost, třes, neklid a psychickou nepohodu. Jeto stimulant, který dráždí nervovou soustavu. Vždycky jsem měla větší "závislost" na čaji než na kávě, ale vypozorovala jsem, že pokud to s jeho množstvím nepřeháním a pokud nepiji čaj nebo kávu nalačno, snáším je mnohem líp. Neosvědčilo se mi také pít kávu ve chvíli, kdy už jsem v nějakém stresu - rozdráždí mi nervy ještě víc. Co by vám pomohlo snížit množství konzumované kávy si budete asi muset hlavně vyzkoušet vy sám. Napadá mne zkusit kávu bez kofeinu nebo caro. Více pít jiné nealko nápoje i vodu. Nebýt hladový. Dělat si během práce jiné chvilky na relaxaci, než je chvilka s kávou. Věřím, že najdete to, co vám bude vyhovovat nejvíce. Držím vám palce.


Zpět na seznam