kombinace AD s anxyliotiky

Dobrý den. Před měsícem se u mě zčista jasna objevily silné úzkostné stavy, provázeny všemi uváděnými symptomy, respektive vše začalo zhoršeným dýcháním, které se vystupňovalo v těžké úzkosti. Při současném užívaní neurolu, který jsem si vyžádala od obvodní lékařky na zvládnutí nejhorších stavů, jsem během 2 týdnů absolovala různá vyšetření na vyloučení nemocí krve, štítné žlázy, srdce, plic. Navštívla jsem i krizové centrum Riaps, když mi bylo už opravdu ouvej a 3x0,25m neurolu denně mi nezabíralo a následně jsem navštívila psychiatra, neboť stavy se zhoršovaly ,(s drobnými epizodami zlepšení). Nyní 16.den beru antidepresivum Cipralex v kombinaci s Neurolem 0,5m 2x denně do začátku nástupu AD. Celkový stav se již zlepšuje, již netrpím těmi šílenými stavy, které se při začátku užívání AD ještě zhoršily, ovšem jak vždy po ránu na sobě otestuji, bez současného užití Neurolu stavy ješte znovu gradují v úzkosti. Ráda bych se zeptala, zda je bezpečné, (s ohledem na vznik závislosti na benzodiazepinech), neurol ještě nějakou dobu brát, než budu schopna existovat pouze na antidepresivech. Zároveň bych se chtěla zeptat, jak rozeznám nástup antidepresiv od závislosti na neurolu a zda lze přechod na AD absolovat bez vzniku závislosti na BDZ, respektive jak dlouhá doba užívání a v jakých dávkách je relativně bezpečná. Předem vám děkuji za odpověd. Hezký den. Katka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den Katko, kombinace antidepresiv, jejichž účinek se pomalu rozvíjí, a anxiolytik, která zabírají ihned, se v případě léčby úzkosti používá běžně. Antidepresiva se pak vysazují postupně, člověk se nestane závislým za pár týdnů. Pokud berete Neurol 0,25 2 x denně, není to nějak moc a pokud bude mít vysazování sestupný trend, je to normální léčba. U úzkostí je také vhodná psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Katko. Váš dotaz mi přijde logický, správně formulovaný, srozumitelný a přesto neznám odpověď. Nemám totiž osobní zkušenost s pravidelným užíváním benzodiazepinů, ani jiných anxiolytik. Přeji Vám, ať se Váš stav zlepší.


Zpět na seznam